Wpis z mikrobloga

Dla wszystkich #przegryw ów marudzących na życie bo nie są chadami 10/10 trochę #filozofia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakże bym ja zniósł, żem jest człowiekiem, gdyby człowiek nie był wieszczem i zagadek odgadywaczem, i wyzwolicielem przypadku!

Przeszłych wyzwolić, wszelkie »Było« przetworzyć w »Takom ja właśnie chciał!« — oto co bym dopiero wyzwoleniem zwał!

Wola — tako zwie się oswobodziciel i zwiastun radosny: tako i ja was pouczam, przyjaciele moi!


Drogi przegrywie przestań chcieć być kimś, kim nie jesteś i nie będziesz, wybij sobie z głowy to, co chadowi przynależy z racji bycia chadem. Choćbyś był spieprzony - bądź sobą.

Ogólnie polecam fragment "O wyzwoleniu".
  • 7
@hej_wisos: Nie zgadzam się. Według Nietzschego można stać się nadczłowiekiem na drodze samodoskonalenia każdy ma możność stania się nadczłowiekiem, jeśli wykorzysta okazje płynące z zewnątrz i będzie nad sobą pracował.

Przeszłych wyzwolić, wszelkie »Było« przetworzyć w »Takom ja właśnie chciał!« — oto co bym dopiero wyzwoleniem zwał!


Czy to przypadkiem nie oznacza pogodzenie się z przeszłością i wyzwolenie przez dążenie do własnego celu :)? Niech #przegryw pracują nad sobą żeby stać
@corvacs: myślę, że się zgadzasz, ale się nie dogadaliśmy dobrze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W tym fragmencie zwracał się do kalek, gdzie oczywistym jest, że są oni trochę wybrakowani - przypomina mi to właśnie przegrywów, którzy uważają, że przegrali życie, bo są "kalecy" w relacjach damsko męskich, bo mają mordę 2/10 albo wzrost poniżej 180 cm.
To jest to właśnie wspomniane "było" - to, ciało już dostali
Myślę, że podobnie patrzymy na sprawę, ale jest lekki rozdźwięk w tym, jak myślimy. Ja, to "było" interpretuję jako stan w przeszłości, który DA się zmienić, poprzez pracę nad nim. Mały detal, ale myślimy raczej podobnie :)

Niech zgadnę - przełożył Wacław Berent? Nietzsche, będąc filologiem, posługiwał się taką piękną niemczyzną... A to brzmi tak, jakby mówił to jakiś górol spod samiuśkich Tater. "Żem jest, takom chciał, hej!".