Wpis z mikrobloga

@rybsonk: Kara śmierci to taki marginalny przypadek, że wątpię aby gospodarka na tym ucierpiała, nawet jeśli taka osoba która popełniła tak rażącą zbrodnię, że aż zasłużyła na śmierć byłaby zdolna do pokojowego i produktywnego życia. Poza tym trzeba wziąć czynnik ofiary, która domaga się ukarania sprawcy, a nie ugłaskania go, aż złagodnieje. Jakby ktoś skrzywdził twoją rodzinę to zaprosisz go na herbatkę i będziesz rozmawiał o negatywnych skutkach jego zbrodni oraz
wątpię aby gospodarka na tym ucierpiała,


@jan_zwyklak: nie chodzi o gospodarkę tylko o człowieczeństwo

trzeba wziąć czynnik ofiary, która domaga się ukarania sprawcy, a nie ugłaskania go, aż złagodnieje. Jakby ktoś skrzywdził twoją rodzinę to zaprosisz go na herbatkę i będziesz rozmawiał o negatywnych skutkach jego zbrodni oraz pomagał wstać jego podupadłem moralności przez odizolowanie od społeczeństwa w darmowym pięciogwiazdkowym hotelu? Bo ja, targany uczuciami, torturowałbym gościa najdłużej jak się da,
nie chodzi o gospodarkę tylko o człowieczeństwo


@rybsonk: Sam zahaczyłeś o temat produktywności.

Nienawiść to emocja która nie służy społeczeństwu. Każdy powinien mieć szansę, nawet osoba która zabiła mi matkę. Jeśli będzie pozbawiona wolności i reedukowana, resocjalizowana w dobrych warunkach to daje najlepszą szansę na naprawę.


@rybsonk: Czy istnieją jakieś statystyki na temat "naprawy szkód" wyrządzonych przez przestępców, którzy ze względu na charakter przestępstwa mogliby być potencjalnie skazani na śmierć?
powinno zaniechać się owej procedury, w przypadku zaistnienia chociażby najmniejszego cienia wątpliwości


@jan_zwyklak: wiesz ze tak już w teorii jest a mimo to nie zapobiega to pomyłkom.

Sam zahaczyłeś o temat produktywności.


@jan_zwyklak: produktywność w szerszym sensie, nie tylko gospodarczym.
wiesz ze tak już w teorii jest a mimo to nie zapobiega to pomyłkom.


@rybsonk: Tutaj wypadałoby mówić o konkretnych przykładach oraz również statystykach, jeśli to aż taki powszechny problem. Może posiadasz jakieś?

produktywność w szerszym sensie, nie tylko gospodarczym.


@rybsonk: Tzn? Mógłbyś mówić mniej ogólnikowo?