Wpis z mikrobloga

@FreeLaY: Siemanko Miruny i Mirabele chciałbym prosić was radę. Potrzebuje sprzętu do amatorskiego i miejmy nadzieje w przyszłości profesjonalnego filmowania :D Przede wszystkim byłby to teledyski i jakieś drobne reklamy. Podjąłem decyzje że nie będzie to kamera tylko lustrzanka bądźbezlusterkowiec, budżet który chce przeznaczyć na aparat+ kitowy obiektyw to 2500-700zł(zdaje sobie sprawę że to mało, ale potrzebuje czegoś do nauki montażu i techniki filmowania, mam zamiar od razu kupić statyw, flycama i dwa softboxy. Chce się łącznie zamknąć w 5k).

Aktualnie mam na oku Canona 200D, i tutaj pojawia się pytanie czy ktoś z was miał styczność z tym sprzętem lub jakąś alternatywa w tej cenie, która na spokojnie wystarczy do nauki i amatorskiego kręcenia a obraz nie będzie raził w oczy. :D

Z góry dziękuje za odpowiedzi jak i plusy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pozdrawia i życzę miłego dnia!

#filmowanie #montaz #canon #nikon #sony #panasonic #produkcjafilmowa #lustrzanki
#pytanie #filmmaking
  • 34
@FreeLaY: sytuacja na rynku jest obecnie taka że czego byś nie kupił to będziesz mógł zrobić zajebiste filmy. Jeśli chcesz wybrać to zastanów się co dla ciebie jest najważniejsze - dobry autofocus, dobra jakość obrazu, odchylany ekranik, dobry czas pracy na baterii, dobra czułość w słabym świetle itd. Rozpisz też sobie co dla ciebie nie ma wysokiego znaczenia - rozmiar puszki, ceny obiektywów, możliwość adaptowania obiektywów z innym mocowaniem, obsługa z
@FreeLaY: używany sprzęt wchodzi w grę? Jeśli tak, to mogę z doświadczenia polecić a6000, podobno G7 też jest niezły. A6000 jest moim zdaniem o tyle lepszy od G7, że ma bez dwóch zdań lepszego autofocusa niż Panaś. Na flycamie/gimbalu to się przydaje, jeśli podobnie jak ja jesteś "one man movie crew" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Szkła: Żeby tanio mieć bokeh bierzesz nieśmiertelnego Heliosa 44-2 + adapter do
@kj5: Dziękuje za odpowiedź, zdaję sobie sprawę że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)
Problem polega na tym że nigdy nie posiadałem takiego sprzętu i nie mam pojęcia jakie najważniejsze atuty powinien posiadać aparat do tego typu produkcji, dlatego pytam po forach osoby znające temat :)
Z tego co się dowiedziałem to chyba najbardziej zależy mi na w miarę szybkim AF, co do stabilizacji to i tak
@poploch: Dzięki wszystko fajnie rozpisałeś :D
A mógłbyś mi odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, przeglądając na yt materiały BTS z clipów muzycznych, w 80% przypadków są to lustrzanki a nie bezusterkowce wiesz może skąd wynika ta różnica ze jednak profesjonaliści częściej sięgają po lustra?
@FreeLaY: Jeżeli chcesz przede wszystkim dobry AF to bierz 200D - technologia DPAF zostawia w tyle wszystkie inne. To canon więc masz dostęp do ogromnego katalogu obiektywów w systemie EF. Odchylany ekranik, wejście mikrofonowe, 60fps w 1080p - no krótko mówiąc bardzo fajny sprzęt dla początkujących. Poużywasz, zobaczysz czego ci brakuje, co cię nie zadowala i najwyżej kupisz co innego.

Co do 4k to tak nie do końca z tym jest
@FreeLaY: Walbeck od lat używa Canonów a 1Dx Mark 2 to ich najlepszy, flagowy model. Fajna jakość obrazka, zajebisty autofocus, duża głębia, piękne kolory.
To - https://i.imgur.com/Dq4oDYD.png - jest Sony a7s 2 - bezlusterkowiec.
YC używa Lumixa GH5 do nagrań - bezlusterkowca. We vlogach kiedyś używał 6D Mark 2 z uwagi na - tak jak wspomniałem wyżej - świetny system autofocusu DPAF.

Z moich obserwacji i doświadczeń aktualnie królują bezlusterkowce i
@FreeLaY: Lumixa G7/G80 bo jakość obrazka rozwala wszystko w tym segmencie cenowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale tobie proponowałbym 200D - to po prostu lepszy sprzęt na początek :) Łatwiejszy w obsłudze, bardziej przystosowany dla początkujących. No i zobacz sobie ceny natywnych obiektywów Sony/Panasonica to się za głowę złapiesz :) A Canonowe są względnie tańsze.

Natomiast jeśli chcesz zacząć z grubej rury to bierz a6000 i będziesz
@kj5: @FreeLaY: Canona 200D skreślił bym z tej listy zupełnie. Kupowanie Canona w dzisiejszych czasach stricte pod film to zły pomysł, te aparaty były dobre KIEDYŚ jak wyszedł 5d MK II a dziś? Canon specjalnie uwstecznia sprzęt za grube pieniądze by ich linia kamer "C" cieszyłą się powodzeniem. Po za tym a6000 mimoi mniejszego wyboru szkieł da ci lepszy plik wyjściowy, o wiele lepszą rozpiętość tonalną i kodek nie mówiąc
@s-k-fantasyfactory: pełna zgoda z tym co powiedziałeś ale nadal uważam że 200D jest dobrym sprzętem na początek. Miałem ostatnio klienta któremu montuje wideo i ktory chcial kupic dla siebie aparat do nagrań rodzinnych i krótkich filmików na YT i nigdy nie poleciłbym mu a6000 - słaba bateria, taki se AF, wciul drogie obiektywy, brak odchylanego ekranu. A po co mu wysoki DR, dobry kodek, ostry jak brzytwa obrazek?
Kwestia perspektywy i
@kj5: Po tym co napisałeś o autofocusie w a6000 śmiem twierdzić że jednak nie do końca wiesz co piszesz no chyba że porównujesz go do a6500. AF w a6000 zjada to 200d, przecież to ma tylko 9 punktów af z czego jeden krzyżowy (do fot jeszcze jako tako okej ale nie na sport) a a6000 ma ich 179. W canonie zapomnij o nagrywaniu z af bo mimo iż się da to
@kj5 @s-k-fantasyfactory 200d juz raczej skreśliłem z listy. Teraz czeka mnie trudniejszy wybór miedzy G7 a A6000 :/

Lumix nie ma stabilizacji, o W sony najbardziej mnie boli że mnie ma wejścia na mikron zewnętrzny (nie wiedziałem że tak wg. można ;x )