Wpis z mikrobloga

@Brzytwa_Ockhama: to dwie rzeczy

1. music theory for dummies - podstawy teorii muzyki. Czym jest zapis muzyczny, dlaczego akordy ładnie brzmią i tak dalej. I ogólnie - idź w kierunku czytania nut, o wiele łatwiej zapamiętać "teraz jest c dur", zamiast "jeden palec na ten biały klawisz obok 2 czarnych, drugi dwa na prawo od niego, trzeci...". Książka do przerobienia w tydzień, łącznie z ćwiczeniami, na początek więcej nie potrzebujesz.

2.
. music theory for dummies - podstawy teorii muzyki. Czym jest zapis muzyczny, dlaczego akordy ładnie brzmią i tak dalej. I ogólnie - idź w kierunku czytania nut, o wiele łatwiej zapamiętać "teraz jest c dur", zamiast "jeden palec na ten biały klawisz obok 2 czarnych, drugi dwa na prawo od niego, trzeci...". Książka do przerobienia w tydzień, łącznie z ćwiczeniami, na początek więcej nie potrzebujesz


@tomtom666: Mam to w domu
@Brzytwa_Ockhama: jeśli grała na pianinie, to na pewno. Chodzi o to, żebyś po kilku miesiącach nie obudził się z zespołem cieśni nadgarstka czy zapaleniem ścięgien.

Takie rzeczy jak mikrokosmos czy 200 short canons są do ściągnięcia za darmo legalnie - genialny materiał do nauki czytania nut, zwłaszcza 200 short canons.

Jeszcze dodam, jak ja się uczyłem - ściągnąłem program na egzaminy ABRSM, jest na ich stronce. Na każdy kolejny poziom masz
@tomtom666:

Jeszcze dodam, jak ja się uczyłem - ściągnąłem program na egzaminy ABRSM, jest na ich stronce. Na każdy kolejny poziom masz do opanowania kolejne gamy i pasaże.


Ach dużo pracy, no ale będę miał pracowite wakacje, tak jest najlepiej. Dziękuję bardzo
@dziwak1: @Brzytwa_Ockhama: może uzasadnię, dlaczego niekoniecznie warto zaczynać od tego, co się lubi.

Swoją przygodę zacząłem od nauki kawałka "Polskie drogi". Coś oczywiście wcześniej umiałem, ale ani nut nie czytałem, ani nie znałem akordów, ani też nie potrafiłem grać gam. Zajęło mi to chyba kilka tygodni prób nauczenia się kolejnych fragmentów i ich szlifowania tak, żeby jakoś to brzmiało.

Gdzie leży problem? Nauczyłem się korzystając z pamięci mięśniowej. Nawet bym
@Brzytwa_Ockhama
Ja np. zacząłem ostatnio zabawę w proste bluesowe improwizacje na podstawie tutoriali z youtube. Granie takiego prostego "12 bar bluesa" gdzie lewa reka gra w kolko jeden schemat a prawa improwizuje po skali bluesowej sprawia mi spora frajde. Zachecam do spróbowania - trzeba obejrzec kilka parominutowych filmikow z tego tutoriala:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFE7C89C720566CCD
żeby po jakims czasie ćwiczenia (u mnie pare tygodni po 10-15 minut dziennie) zaczynało wychodzic cos co daje frajde i
@Brzytwa_Ockhama: nie wiem czy coś mogę doradzić... moim zdaniem po prostu trzeba spędzić jakiś czas przy instrumencie i spróbować najpierw gamę, a potem jakieś inne bardzo proste melodie; tak chyba każdy zaczynał :)
A książki... może jeden z najpopularniejszych polskich podręczników XX wieku, Anny Marii Klechniowskiej, ja na samym początku zaglądałam. :)