Wpis z mikrobloga

Pytanie z #prawo

Zostałem wezwany do sądu jako świadek w sprawie cywilnej jako osoba która wykonała zdjęcie które jest dowodem. Czy przed sądem mogę odmówić złożenia zeznań i jedynie potwierdzić że ja to zdjęcie wykonałem bez dalszych wyjaśnień?
  • 9
@fesio nie możesz odmówić zeznań jako świadek chyba że oskarżonym jest osoba najbliższa lub możesz odmówić odpowiedzi na pytanie jeżeli odpowiedź narazi ciebie lub osobę najbliższą na odp. Karną. Art. 182 i 183 kpk poczytaj
@mokry_sen_polonisty: nie może odmówić zeznań. Może jedynie odmówić odpowiedzi na konkretne pytania, które mogłyby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.
@fesio: w postępowaniu cywilnym nie występuje oskarżony, tylko pozwany (lub uczestnik w postępowaniu nieprocesowym). Jeśli ojciec jest pozwanym (lub powodem) to przysługuje Ci prawo do odmowy składania zeznań.
@fesio: może i masz złe relacje z ojcem, ale nie bądz taką świnią, że wpakujesz tate w solidne problemy bo masz z nim złe relacje, weź się w garść i zrób co do Ciebie należy ;)