Wpis z mikrobloga

Witam wykopki spod #prawojazdy i #pila,

Oblałem dzis egzamin na prawo jazdy, przy okazji prawie potracajac pieszych.

Jechalem droga widoczna na zdjeciu zblizajac sie do skrzyzowania, w moim mniemaniu rownorzednego, z drogą z prawej strony. Zwolnilem chcac wpuscic samochod z prawej strony, jednak ten nie wjezdzal. Skonfundowany mialem w glowie gonitwe mysli - zatrzymac sie i czekac, ewentualnie powodujac blokade ruchu (a dostalem juz jedna zolta kartke za to), czy jechac dalej i ryzykowac wymuszenie pierwszenstwa. Skonczylo sie to tak ze niemal wjechalem na przejscie na ktore w miedzyczasie wbiegly jakies dzieciaki.

Okazuje sie ze droga po prawej byla podporzadkowana, co zauwazylem ogladajac jej znak z tylu gdy egzaminator dal juz po hamulcach. Z kolei na drodze na ktora ja jechalem nie bylo od ostatniego skrzyzowania zadnego znaku, ze jest to droga z pierwszenstwem.

Niestety jest to jedna z wielu drog w tym miescie, ktore nie sa oznakowane w dokladnie taki sam sposob.

Co myslicie o takim znakowaniu? Czy ja tu czegos nie rozumiem?

https://www.google.co.uk/maps/@53.1504175,16.7378453,3a,75y,195.11h,72.94t/data=!3m6!1e1!3m4!1sFcOP_yM1dBbWDdvrSmMQ-A!2e0!7i13312!8i6656
m.....a - Witam wykopki spod #prawojazdy i #pila,

Oblałem dzis egzamin na prawo ja...

źródło: comment_eMe7GuZrqZmzro0L81xQ3k0VIQqPE3Vw.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • 1
@maslanka_wieloowocowa Wygląda na błąd w oznakowaniu. Jedynie można się domyślić po oznakowaniu poziomym lub pionowym (jak Ty to zrobiłeś). Słabo. Możesz jedynie napisać do zarządcy drogi żeby sprawę wyjaśnił.
  • Odpowiedz
@maslanka_wieloowocowa: Dobra, faktycznie kolega @marek-krakow ma rację, ale sytuacja jest generalnie porypana :) Znak początek drogi z pierwszeństwem znajduje się przed skrzyżowaniem z ulicą Koszalińską. Następnie leci droga z pierwszeństwem, napotyka na rondo (na którym skręcałeś w prawo) i rondo oznaczone jest jako ustąp pierwszeństwa. Ale ustąp pierwszeństwa obowiązuje tylko na najbliższym skrzyżowaniu (droga z pierwszeństwem nie została odwołana). A więc po rondzie dalej lecąc drogą Niepodległości, dojeżdżając do skrzyżowania o
  • Odpowiedz
@Fuv ale za rondem powinien być znak D1. Jeśli przez rondo przejeżdżasz prosto i jechałeś drogą z pierwszeństwem to faktycznie - A7 obowiązuje tylko na najbliższym skrzyżowaniu i nie odwołuje D1 (co jest mocno nieintuicyjne). Ale co jeśli na rondzie skręcałeś jak OP? Nawet jeśli też jechałeś drogą z pierwszeństwem, to przecież zmieniasz kierunek ruchu i nie wiesz jakie obowiązywały zasady na prostopadłej drodze.
  • Odpowiedz
@maslanka_wieloowocowa: Ma szanse. Musisz podejść do tego tak jak podszedłeś (podjechać powoli zakładając skrzyżowanie równorzędne), zorientować się czy znajduje się na nim znak A7 i wtedy skorzystać ze swojego pierwszeństwa. Tyle teoria ;)
Ta sytuacja jest o tyle #!$%@?, że normalnie skręcając z drogi podporządkowanej wiesz że skręcasz w drogę z pierwszeństwem. W przypadku ronda to tak średnio. Właściwie to obie drogi mogłyby być w ciągu z pierwszeństwem. A co w
  • Odpowiedz
@marek-krakow: Patrz wyżej. Zgadzam się że w przypadku ronda powinien zostać powtórzony D1. Aczkolwiek według przepisów nie musi i dlatego wycofuję się z mojego stwierdzenia o błędzie w oznakowaniu
  • Odpowiedz
@Fuv: ale dlaczego nie musi? Skręcam na rondzie w prawo, zjeżdżam z ronda, nie ma D1, jestem na drodze, gdzie zasady pierwszeństwa nie są ustalone znakami. Jadę przez rondo prosto, wcześniej poruszając się po drodze z pierwszeństwem, zjeżdżam z ronda, dalej jestem na drodze z pierwszeństwem. Ta sama droga i dwie różne zasady pierwszeństwa w zależności od tego skąd się na nią wjechało. Coś nie halo.
  • Odpowiedz
zjeżdżam z ronda, nie ma D1, jestem na drodze, gdzie zasady pierwszeństwa nie są ustalone znakami


@marek-krakow: Jesteś na drodze gdzie nie wiesz jakie są zasady pierwszeństwa. Chociaż teraz bawię się w adwokata diabła, sam się zasadniczo z Tobą zgadzam. Przykładowo rysunek poniżej. Jadąc drogą A która była oznaczona jako droga z pierwszeństwem przez D1. Skąd mam wiedzieć która z dróg (B czy C) zachowa to pierwszeństwo? A może obie? Właściwie
Fuv - > zjeżdżam z ronda, nie ma D1, jestem na drodze, gdzie zasady pierwszeństwa nie...

źródło: comment_qcIFFjAnWskJnkcFJoxS6rVxwzN3A7Pf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Soxis: no wlasnie wzialem rano godzine jazd (pierwszy raz w miescie) i chyba z cztery-piec razy mialem taka sytuacje. przy wezszych drogach jak jedziesz wolno to jeszcze moze widac ten trojkat na drodze bocznej ale tu nie mialem szans zanim i tak nie dojechalem do tego pasa, zreszta sugestia zeby ogladac znaki stojace tylem i nieprzeznaczone dla mnie jest absurdalna
  • Odpowiedz
To jest ciekawe - ustawili znak "uwaga wypadki" zamiast "droga z pierwszeństwem", a pewnie brak tego znaku i niezdecydowanie kierowców jest główną przyczyną tych wypadków...
  • Odpowiedz