Wpis z mikrobloga

Krępowanie stóp - chiński obyczaj

Około 1000-letnia tradycja wśród chińskich dziewcząt polegała na tym, że głównie za młodo bandażowano im stopy celem uzyskania odpowiedniego kształtu i długości stopy. Z początku praktykowano to szczególnie wśród wyższej klasy społeczeństwa. Uznawano bowiem, że kobieta z krótszymi stopami jest zamożną damą, która nie musi pracować. Ubożsi ludzie początkowo nie praktykowali tego obyczaju (przeszkadzało to bowiem podczas pracy w polu), jednak z czasem i u nich nastała taka moda.

Dopiero na początku XX wieku, gdzie tradycja była powszechnie znana i praktykowana, uznano ją za narzędzie okaleczające i niosące za sobą cierpienie (istotnie był to bardzo bolesny zabieg).

Niektórzy nawet zwrócili uwagę na fakt, iż krępowanie miało także podtekst erotyczny - dostrzegano w tym fetyszyzm.

A zaczęło się to wszystko od pewnej pani, która owinęła sobie stopy jedwabiem, dzięki czemu jej ruchy nabrały niezwykłej gracji. Cesarzowi bardzo się to podobało, zachwycał się nią i jej tańcem. Jak wiadomo, zazdrosne kobiety starały się o względy cesarza i jakoś to dalej poszło (z cyklu: "zdradzę ci sekret ale nie mów nikomu" ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

A jak wyglądało ów krępowanie? Owijano stopy bandażem tak aby zagiąć palce - z wyjątkiem wielkiego - w kierunku pięty. Powodowało to złamanie kości śródstopia. Gdy rany się zagoiły a kobieta już przebyła okres dojrzewania to jej stopa miała około 7-10cm długości. Zabieg taki zaczynano u dziewczynek w wieku 5-12 lat przez swoje matki.

Motywowano to wszystko faktem, że "piękność wymaga cierpienia" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #chiny
FlyorDie - Krępowanie stóp - chiński obyczaj

Około 1000-letnia tradycja wśród chiń...

źródło: comment_0HjPd98XjTwsL13YxDNLiguWnBS4fJoe.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@FlyorDie: pamiętam w jakim szoku byłam, gdy pierwszy raz czytałam książkę, w której cały obrzęd krępowania nóg był dość dokładnie opisany ("Kwiat Śniegu i Sekretny Wachlarz"). Celem tego zabiegu miało być osiągnięcie stóp nazywanymi kwiatem lotosu, czyli najmniejszymi. Po lekturze, bodajże na YouTube znalazłam dokument odnośnie krępowania stóp i wspomniano w nim, że pomimo wprowadzenia zakazu, niektórzy długo opierali się prawu i bandażowali stopy dziewczynek. Prawdopodobnie problem jest już zażegnany,
  • Odpowiedz