Wpis z mikrobloga

#usa #historia #starefotografie

Burza piaskowa tzw. dust bowl w USA w latach 30 ubiegłego wieku. Dust Bowl jest traktowany jako osobny okres i aspekt czasów tzw. Wielkiego Kryzysu. Burze były efektem zmian w rolnictwie m.in. niewłaściwego płodozmianu i coraz głębszej orki, która wyeliminowała naturalne, wysokie trawy. Swój początek miało to już w latach 20, kiedy zaczął się zmianiać system uprawy roli i postępowała mechanizacja./Dodatkowo w latach 30 nastąpiła wielka susza na równinnych obszarach USA. Wszystko zaczęło się w 1931 r. kiedy to przez Stany przeszło 14 burz, a w roku 1933 już 38. Czas ten określa się często jako jeden z najgorszych w historii tego kraju. Rodziny rolników zapadały na pylicę będącą skutkiem "dusterów". Apogeum nastąpiło w Czarną Niedzielę - 14 kwietnia 1935 r. Wielka chmura piasku i pyłu z Oklahomy dotarła do Kanady i wybrzeża Atlantyku. Jeden z synów rolników LeRoy Hankel wspominał, że wiatr portafił wiać tak mocno, iż widział jak przesunął ciężarówkę na odległość 30-40 stóp. Piasek wdzierał się wszędzie. Niemożliwe było utrzymanie domów w czystości. Nie na darmo tamten okres określano też mianem "czasów brudu" ("The Dirty Times"). Ludzie co dnia w pocie czoła próbowali wymiatać zw swoich izb masy piasku, kurzy i pyłu. Farmer Harvey Pickrel opowiadał, że w owym okresie chciał kupić traktor ale facet, który miał mu go sprzedać powiedział, że najpierw musi go sam odkopać z góry piachu, którą był pokryty. Burze powodowały, że robiło się ciemno i głośno od wiejącego wiatru. Masy piasku były tak wielkie, że podczas "dusterów" nie było widać dróg, domów ani drzew. Dorothy Williamson wspominała w jednym z filmów dokumentalnych, że burze piaskowe były wręcz surrealistycznie ogromne. Pchały wszystko na swojej drodze. Dorothy mówiła, że było to nie do opisania.

Masy ludzi ruszyły więc ze swoich domów w poszukiwaniu pracy. Dołączyli tym samym do tych pchanych za lepszym życiem przez Wielki Kryzys. Ludzie ci z racji pochodzenia określani byli jako "Okies" pomimo, że z tego stanu pochodziła jedynie 1/5 "uciekinierów". Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu większość rolników nie ruszyła na zachód kraju a pozostała w swoim miejscu zamieszkania lub dotarła jedynie do sąsiednich stanów. Zresztą, gdy tam docierali często byli traktowani z dystansem lub nawet wrogością. W jednym z barów wywieszono podobno kartkę "Psom i Okies wstęp wzbroniony". O czasach emigracji i kryzysu pisał m.in. John Steinbeck w "Gronach gniewu", a problem Dust Bowl poruszył Lowrence Svobida w książce "Farming the Dust Bowl".

Dopiero w W roku 1938 zaczęły się intensywne opady deszczów, które uniemożliwiły powstawanie "dusterów". Dodatkowo rząd uruchomił program edukacyjny dla rolników, który powoli zmienił ich podejście do uprawy swoich ziem.
karmajkel-nowak - #usa #historia #starefotografie 

Burza piaskowa tzw. dust bowl w...

źródło: comment_PJQMwpZ9efjQKXU5BYeJ0yMRx0jIgYJq.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz