Wpis z mikrobloga

Czy gołym okiem można zobaczyć takie niebo i Drogę Mleczną w ten sposób co pic rel? W miejscu pozbawionym zanieczyszczenia świetlnego podczas bezchmurnego nieba. Pytam, bo sam już nie wiem czy takie zdjęcia są efektem filtrów, dobrych aparatów, czasu naświetlania czy może po prostu tego, że w dzisiejszych czasach jest dużo czynników, które to utrudniają. #astronomia #kosmos #pytanie
reevii - Czy gołym okiem można zobaczyć takie niebo i Drogę Mleczną w ten sposób co p...

źródło: comment_wkCpdI0rGsCGq9BzcMtwF0GxYZDL34Q4.jpg

Pobierz
  • 19
@reevii: Niemalże. Np. będąc na Alasce zdala od jakiejkolwiek generującej za duzo światła cywilizacji niebo było niemalże granatowe od gwiazd i widzisz ich wiele w każdym cm2 nieba. To jedyny raz gdy ogarnął mnie dziwny lęk, trudne do opisania uczucie głebi tego wszystkiego.
Jednakże nie potwierdze tych widocznych barwnych "chmur" ponieważ takiego czegos nie kojarzę z obserwacji swoim sprzętowym bioligicznym obiektywem :)
@SpalonyHeretyk: @Koseidon: Właśnie jak się patrzy na takie zdjęcia, a potem w rzeczywistości patrzysz w niebo to wydaje się, że to jest kompletna fikcja. To się tak różni, że to jest nie do pomyślenia. I pomyśleć, że dla naszych przodków taki widok to był codzienność. W ogóle jest w Europie jakieś dobre miejsce do oglądania nieba bez zanieczyszczeń? W Polsce są niby jakieś chyba 2 takie miejsca z tego co
@atharwa: Ja akurat byłem na work and travel na ostatnim roku studiów i zapieprzałem przy pakowaniu łososia na czym jeszcze zarobiłem więc trochę inna stytuacja.
Czy warto? Dla mnie przecudownie miejsce ale czysto turystycznie niestety drogo. Myślę że norwiegia jest w stanie zapewnić podobne lub takie same odczucia a jest dużo blizej. :)

@reevii:
Co do zanieczyszczenia światłem to chyba można sobie łatwo odpowiedzieć pod tym linkiem:
https://www.lightpollutionmap.info
@reevii: można, nawet wrażenie jest bardziej "wow", niż na zdjęciach (bo oko ma większy kontrast, niż aparaty - rozróżnia więcej poziomów jasności - dlatego tak łatwo prześwietlić zdjęcie, choć na żywo wygląda OK).

Osobiście najfajniejsze niebo widziałem na Polesiu. Tylko nie w pobliżu Włodawy czy Sosnowicy, a na polanie w jakimś lesie pomiędzy.
@atharwa: Na Alasce problemem jest szerokość geograficzna - najjaśniejsza część Drogi Mlecznej ledwo co wyłania się ponad horyzont. Do tego dochodzi niekorzystny klimat (większość nocy w roku pochmurnych). W USA w celu obserwacji nieba najlepiej wybrać się do jednego z południowych pustynnych stanów (Kalifornia, Nevada, Arizona, Nowy Meksyk). Dwutygodniowy pobyt to około 6000-7000 zł, jeśli jesteś zainteresowany, to przedstawię Ci dokładniejszy kosztorys. Akurat siedzę w temacie, bo jestem na etapie planowania