Wpis z mikrobloga

2 173 - 1 = 2 172

Tytuł: Czynnik ludzki
Autor: Graham Greene
Gatunek: Powieść szpiegowska
★★★★★★★★

Wykryty zostaje wyciek w afrykańskiej podsekcji MI6(wywiadu brytyjskiego) co powoduje nieuniknione kontrole bezpieczeństwa. Rozpoczyna się polowanie na zdrajcę. Podejrzani są, oczekujący zbliżającej się emerytury, Maurycy Castle i jego młodszy asystent Arthur Davis. Dochodzenie wskazuje na to, że Davis jest źródłem wycieku, ale podejrzenia wciąż wiszą nad Castlem, który zdaje sobie sprawę, że może być zmuszony do poświęcenia, aby uratować to co kocha.
Historia, jak przystało na powieść szpiegowską, jest pełna napięcia, ale również nader subtelna i prowokująca do myślenia. Podobnie jak w powieściach le Carrego, życie szpiega nie ma wiele z uroku i ekscytacji przygód Jamesa Bonda, niepozbawione jest jednak dramatu. Jest to raczej ponura historia, którą Greene oparł na swoim własnym doświadczeniu z MI6 i przypadku podwójnego agenta Kima Philby'ego, który był jego przełożonym. Autor ilustruje prozaiczność biurokratycznej pracy w służbie wywiadowczej, jednocześnie badając ważną kwestię lojalności wobec rodziny i kraju, a także wrażliwość jednostki przeciwstawiającej się większym od niej siłom.

#bookmeter
źródło: comment_zuHriVKJhfU71IVcpngwzO29EIHzXuRm.jpg
  • 1