Wpis z mikrobloga

@Eustachiusz Nie chciałbym burzyć ci koncepcji ale w owym czasie my wyglądaliśmy tak samo, tyle, że nie mieliśmy budowli z kamienia a w tle była puszcza a nie sawanna. Chyba, że wyznajesz Wielką Lechię to w takim razie passuje. Imperium Zimbabwe przynajmniej istniało.
  • Odpowiedz
@Eustachiusz Prawda. Jakbyśmy my żyli w izolacji od Niemców, Włochów itd. to byśmy gówno mieli, a tak to bierzemy i sami coś wnosimy. Oni po wyjściu Europejczyków #!$%@? albo zniszczyli wszystko, co ci zostawili. U nas skok cywilizacyjny to koło IX-X wieku, u nich to do dziś nie ma bo ten z XIX wieku zaprzepaszczają właśnie. Europejczycy po wyparciu Rzymian wszystko od nich kradli (system praw, technologię itp.) a oni to
  • Odpowiedz
to byśmy gówno mieli,


@Cauchemar7: zielonka wydała wyrok. Dzięki chrześcijaństwu mamy skok cywilizacyjny, kraje europejskie brały też jeden od drugiego, nie wiem skąd przekonanie o swojej gorszości względem zachodu, jakiś głęboki kompleks pochodzeniowy.
  • Odpowiedz
@arczer Powiedz mi, ile wynalazków i nowych idei społecznych albo odkryć naukowych wyszło od nas. Mniejwięcej tyle co i z Afryki. Nie mam kompleksu bo wiem, że głównym powodem tego stanu jest to, że całą historię jesteśmy bramą do Europy i każda inwazja hord ze stepów czy Ruskich czy komunistów szła w nas a dzięki nam do zachodu nie docierała. To nam zawdzięczają swoje idealne warunki do rozwoju. Kolejnym powodem naszej
  • Odpowiedz
@Cauchemar7: Tylko, że to nie jest takie czarno-białe. To nie było tak, że dobrzy Europejczycy przyszli do nich by krzewić cywilizację i budować infrastrukturę, oni przede wszystkim poszli żeby wyssać do cna to co mogli. Nie jest łatwo zbudować silne państwo po kilku wiekach niewoli, kiedy jeszcze nie dogasły konflikty spowodowane przez kolonistów, a granice są wyznaczone sztucznie jako relikt kolonizmu i tego, że Europejczyków nie za bardzo obchodziło czy
  • Odpowiedz
@Cauchemar7: Dodatkowo gdy państwa europejskie "oddawały" niepodległość koloniom bardzo często robili to w taki sposób aby potem te wolne państwa toczyły ze sobą wojny lub aby wybuchały wojny domowe.
  • Odpowiedz
@DeMix10 Zgadza się, ale od wroga należy się uczyć Amerykanie dziś używają blitzkriega, wszyscy kożystają z nazistowskich badań z obozów nikt tego nie wyrzucił. Gdzieniegdzie u nich widać wyrzucanie wszystkiego w błoto w imię dumy.
  • Odpowiedz
@DeMix10: Grody może i tak chociaż ich liczba oraz wielkość "zwykłych" wałów była dość imponująca. Do tego pojawiały się coraz częsciej obwarowania oraz budowle kamienne.
  • Odpowiedz
@Klepajro: Właściwie cała ta dyskusja nie powinna mieć miejsca bo przedstawiona ilustracja nie ma opisu, datowania. Nie widać po niej jak wyglądały inne osady. Co do grodów to serio, wydaje mi się, że były porównywalne do tego co widzimy na obrazku, różnice są też częściowo spowodowane tym, że mieli tam całkowicie inny klimat niż u nas, mniejszy dostęp do drewna, rzek i trudniej było na sawannie usypać wały z twardej
  • Odpowiedz