Wpis z mikrobloga

@GreenFlem: Pytanie czy jesteś w stanie zweryfikować w jakikolwiek sposób czy te urządzenia nie zostały zainfekowane jakimś malwarem, nie mają ukrytego backdora oraz na bieżąco kontrolować ich zabezpieczenia? Ruch sieciowy? No trudna sprawa, zwłaszcza dla przeciętnego człowieka, który nie interesuje się tymi zagadnieniami.
Nowoczesne technologie to potężne narzędzia ale użyte przez osoby, które nie rozumieją ich zasady działania mogą przynieść więcej problemów niż korzyści.
ja sądzę że dałbym sobie radę z kontrolą tego.


@GreenFlem: wielkie instytucje są hackowane mimo zatrudniania najlepszych speców od IT-security a Ty myślisz że Twojego smart-zamka do drzwi firmy Xiaomi nie da rady sforsować 19-letni pasjonat crackowania xD

Są rzeczy które nie powinny mieć dostępu do Internetu a świat zmierza do tego żeby robot Ci golił brodę brzytwą. Dla mnie to trochę przerażające
@Dzolejro: Zacznijmy od tego że nie ma systemów których nie da sie spenetrować. Czy ja dałbym sobię z tym radę? Mógłbym zrobić wszystko co jest możliwe żeby utrudnić lub uniemożliwić dostęp włamywacza do IoT.

1. Odłączyć bezpośredni dostęp urządzeń IoT do internetu
2. Zablokować wszystkie zbędne porty i zmienić domyślne porty na inne lub wybierane losowo (ta prosta zmiana ogranicza próby logowań przez SSH do moich serwerów o około 95% bo
Twój samochód czy mieszkanie mogą zostać otwartę, przez odpowiednio zdeterminowaną osobę w ciągu 5 minut. Czy z tego powodu nie zamykasz nigdy ani mieszkania ani auta?


@GreenFlem: drzwi/zamek do mieszkania/auta kupujesz raz i są, a tutaj jak sam wspominasz #!$%@? się z aktualizacjami, bug fixami, zabezpieczaniem, wszystko po to żeby mieć "wygodę" (xD). Druga sprawa to że dobry zamek musisz wyłamać żeby go spenetrować, co zostawia ślady/powoduje hałas, urządzenia IoT hackujesz
@Dzolejro: heh zamki też powinno się aktualizować ( ͡° ͜ʖ ͡°) co chwile wychodzą nowe modele które trudniej jest spenetrowac. Jeśli chodzi o włamanie do sieci to to też da się "zobaczyć" tylko wtedy już nie polega się wyłącznie na zmysłach wzroku i słuchu. Włamania pozostawiają ślady, trzeba tylko umieć je odczytać i w odpowiedni sposób poinformować użytkownika o fakcie włamania. Nie jest to już tak proste