Wpis z mikrobloga

uwarzyłem risa 30 blg. Chciałbym na cichą wrzucić płatki dębowe oraz śliwki na jakieś 2-3 miesiące, przy butelkowaniu dodam po łyżeczce gęstwy, także z nagazowaniem piwa nie powinno być problemów. Czy tak długa cicha ma sens, czy wystarczy te 3 tyg by wyciągnąć aromaty z płatków oraz śliwek?
#piwowarstwo
  • 13
  • Odpowiedz
@Lorenzo_von_Matterhorn: też bym wziął T58 albo inne belgi, ale na polskich forach HURR DURR TAM SĄ SAME FENOLE #!$%@? Z TEGO WYJDZIE A NIE RIS T Y L K O BRYTYJSKIE, PODKREŚLAM BRYTYJSKIE SZCZEPY. tymczasem ostatnią kuźnię piwowarów wygrał tropical stout pędzony na T58 xD. jedno z lepszych piw jakie piłem. a ulepkowate RISy to jakiś dramat w ogóle, jeszcze jak w domu ci taki wyjdzie to wylejesz najwyżej, gorzej
  • Odpowiedz
@TOP___BK: najgorsze co jest to ris, który kosztuje Bóg wie ile, a dostajesz trochę mocniejszy porter bałtycki z wadami xD
Imho w takich piwach ma się dziać dużo, ale trzeba uważać z goryczką i palonymi składnikami- popiół to spora wada.
Toteż mnogość słodów karmelowych może się przyczynić do ulepka. Zacieranie imho powinno być na wytrawnie.
@Alien_Neila: polecam wyższą temperaturę. Daj blisko grzejnika fermentor i tyle. RIS to nie musi być pijalne piwo, więc najwyżej będziesz go długo męczył.

I taka jedna rzecz- w Polsce ludzie #!$%@?ą się z robieniem 20 piw na jednej gęstwie, dochodzi do zakażeń, kolejne warki są coraz gorsze itp. Można imho śmiało sypać suche drożdże na wierzch piwa i nie trzeba wywalać całej
  • Odpowiedz
@Alien_Neila: jak dla mnie po 3 miesiącach z płatkami będziesz miał parkiet imperial stout, nie wiem czy ze śliwek po takim czasie wyjdzie też coś więcej niż po miesiącu. 3 tygodnie starczą, ale nie szalej z płatkami xD
  • Odpowiedz
@LowcaAndroidow: nie ma to jak rzeczowa rozmowa.
Ostatnio piłem takiego RISa, jakieś takie drożdże typu US, fermentowany jak dolniak praktycznie i kompletnie mi nie smakował, mimo świetnego zasypu. Dlaczego? To był taki porter bałtycki, nota bene w tej kategorii świetny. Jednak jak dla mnie RIS powinien być piwem w #!$%@? grubym, pełnym wszystkiego.
Jedyne czego moim zdaniem nie powinno być to popiołu i wykręcającej goryczki, bo to świadczy o złych
  • Odpowiedz