Wpis z mikrobloga

Mirki. Kurna.

#eu4

Zaczynam grę Polska (to moje pierwsze spotkanie z eu4)
Przyjmuje strategie spokojnego wzmacniania państwa ekonomicznie i dyplomatycznie. Wyznaczam sobie czas od 1444 do 1490 spokoju. W 1490 uderzam na zakon krzyżacki w celu pozyskania portow. W wojnę włącza się ich sojusznik Węgry i zakon Inflancki. Węgry nie są zbytnio aktywne w wojnie.
Zajmuje obydwa zakony.
Zabieram historyczny obszar Kurlandii a zakonowi zostawiam 3 prowincje.

Wegry- 2 prowincje do mnie.
3 lata po wojnie wybucha nowa. Z koalicja chyba całego cesarstwa plus #!$%@? Austria która wchodzi we mnie jak w masło.

I klops.

Co robić?
  • 16
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII ale ja toczyłem. Wojnę z zakonem- pierwsza.

Zaraz wytłumaczę czemu.

Chce przejąć porty. Rozwijam idee kolonializmu. Chce wylądować na Florydzie i zająć się tymi indiańskimi państwami. Potem szybciutko do Meksyku. Dla mnie to cel większy niż wiązanie się z Litwa w Rzeczpospolitą.

Zwyczajnie się wpieprzylem do nich a czemu nie zająć przy okazji Kurlandii. Ech
Przyznam że w przeciwieństwie do poprzednich czesci- ta jest trudna.
@Holenderski_Ser Polecam zaraz jak dostaniesz Jagiellona wojna z zakonem tak by w nastepnej móc ich zwasalizować a potem albo z Nowogrodem na Moskwę albo dać Moskalom podbić trochę Nowogrodu i ich zwasalizować by potem oddać cory
@Holenderski_Ser: Najłatwiejszy start, jako Polska to restartowanie aż uda ci się doprowadzić do sytuacji, gdzie dostajesz personal union z Litwą, a Krzyżacy jako sojusznika mają tylko Zakon kawalerów mieczowych, ewentualnie jakąś Meklemburgię. Na początku gry nie ustawiasz żadnych rywali, gdy tylko masz sytuację jak powyżej, ustawiasz Krzyżaków na rywali, powinna wskoczyć ci misja na podbicie Chełmna, przez co nie musisz robić claima. Wypowiadasz wojnę, wygrywasz, zabierasz tyle prowincji od Krzyżaków na
Chce przejąć porty. Rozwijam idee kolonializmu. Chce wylądować na Florydzie i zająć się tymi indiańskimi państwami. Potem szybciutko do Meksyku. Dla mnie to cel większy niż wiązanie się z Litwa w Rzeczpospolitą.


@Holenderski_Ser:
A zaraz potem podskoczyć na księżyc? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Holenderski_Ser: W dużym uproszczeniu za każdą zabraną prowincję w wojnie dostajesz AE, które powoduje zawiązywanie się koalicji. dla uproszczenia ZK 10 prowincji po 10, LO 5 prowincji po 10 -> przy pokoju gdzie zabierasz ZK prowincje dostajesz po 10 AE za prowincję, za zabranie LO prowincji 10 x mnożnik kary (2) za nie bycie pełnoprawną stroną w wojnie (co-belligerent). Po uzbieraniu zbyt dużej ilości AE zawiązuje się koalicja przeciwko Tobie. Zobacz
Pobierz Borat1991 - @Holenderski_Ser: W dużym uproszczeniu za każdą zabraną prowincję w wojni...
źródło: comment_SbBvnbBRwZqBzGwJWhnUxIma9V3EAVA2.jpg
@Borat1991 a czy taka koalicja może się zawiązać w momencie kiedy np anektuje Mazowsze?

Pytanie 2 czemu nie mogę zwasalizowac np Czech? Piszą mi że nie mogę tego zrobić bo mają powyżej chyba 100 rozwoju czy czegoś podobnego. Teraz już nie pamiętam.