Wpis z mikrobloga

"Tabletka „po” to inne pojęcie niż tabletka wczesnoporonna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za początek ciąży uznaje zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w obrębie ściany macicy. Tabletka „po” działa zanim dojdzie do zagnieżdżenia komórki jajowej, nie przerywa więc już rozpoczętej ciąży. https://drogadosiebie.pl/ciaza/tabletka-po-wczesnoporonna/ "

@mojwa: Prof. dr hab., genetyk, fizjolog, były prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie:
"Ale kiedy można powiedzieć, że rozwijający się organizm jest już człowiekiem? Bo na razie jesteśmy na etapie kilku komórek, które dopiero zaczynają się dzielić.
To już jest bardzo młody człowiek. Bo ten zarodek, nawet w postaci kilku komórek, to zarodek ludzki. Nie istnieją „zarodki w ogóle”. Zawsze mamy do czynienia z zarodkiem jakiegoś organizmu: kozy, krowy lub człowieka. Jest to młoda istota, która zachowuje tożsamość do późnej starości. Zawsze jest to ten sam byt, chociaż nie taki sam. Ale przecież każdy z nas jest trochę inny dziś, niż był wczoraj. Te różnice, które zachodzą z dnia na dzień, nie są oczywiście tak spektakularne, jak te obserwowane na przestrzeni całego rozwoju. Biologia nie dysponuje żadnym zestawem kryteriów, które mogłyby określić fazę przedludzką i ludzką. Nie dostarcza argumentów, na podstawie których można by powiedzieć, że od pewnego momentu jakościowo ta istota całkowicie się zmienia. W rozwoju człowieka, jak i innych organizmów, jest pełna ciągłość.

Istnieje różnica zdań
  • Odpowiedz
@mojwa: Czy działanie tabletki "dzień po" polega tylko na zapobieganiu implantacji embrionu, czy też na działaniu embriotoksycznym w stosunku do zagnieżdżonego zarodka? Na to pytanie karta charakterystyki produktu już nie odpowiada. Działanie takie było obserwowane w badaniach na zwierzętach.
"Informacje pochodzące z badań dotyczących toksycznego wpływu na reprodukcję są ograniczone z powodu braku pomiarów narażenia w ramach tych badań. Z powodu mechanizmu działania octan uliprystalu ma wpływ embrioletalny u szczurów,
  • Odpowiedz
  • 0
@KawaJimmiego gdybyś przeczytal to, co wkleilam nie zadawalbys tak głupich pytań. Działanie polega na hamowaniu owulacji. Nawet ulotka, która wkleiles o tym mowi. Działanie embrionoletalne obserwowano przy dawkach powyżej 1mg/kg. Czyli zdecydowanie większej niż w przypadku standardowej dawki dla czlowieka.

Wiszą mi też czyjeś filozoficzne rozkmina kiedy zaczyna się ciąża. WHO ma swoje wytyczne i ich się trzymam.
  • Odpowiedz
Wiszą mi też czyjeś filozoficzne rozkmina kiedy zaczyna się ciąża. WHO ma swoje wytyczne i ich się trzymam.


@mojwa: Hahaha, komórka zapłodniona z rozpoczętym cyklem życiowym, tyle że zagłodzona na śmierć poprzez odłączenie od pokarmu. No tak, wisi ci jaka jest prawda, byle było ci wygodniej. To dość typowe. Sprawdziłem tę Wikipedię, nie mogę znaleźć źródeł potwierdzających tę tezę o braku blokowania implantacji, 27, 29- nie znalazłem tam tego. Badań
  • Odpowiedz
  • 0
@KawaJimmiego pamiętaj, że w nauce ciężar dowodu leży na osobie, która stawia teze. Według obecnej wiedzy, zrodel tzw antykoncepcja awaryjna (niezależnie od substancji) nie działa po implantacji. I tego powinniśmy się trzymac.

PS jestem pro choice, więc nie rusza mnie zaglodzenie komorki a nawet zabicie już rozwijającego się organizmu.
  • Odpowiedz
Według obecnej wiedzy, zrodel tzw antykoncepcja awaryjna (niezależnie od substancji) nie działa po implantacji. I tego powinniśmy się trzymac.


@mojwa: Lek to się powinno najpierw przetestować jak działa i jakie są skutki uboczne. Testowanie czy coś zabija czy upośledza to są już pseudo eksperymenty dr Mengele... Mało mnie interesuje twoja racjonalizacja teog co wydaje ci się wygodniejsze, tylko interesują mnie fakty. A fakty są takie, że się uśmierca człowieka z
  • Odpowiedz
pamiętaj, że w nauce ciężar dowodu leży na osobie, która stawia teze.


@mojwa: No, mamy środek, który ma działać w sposób X, tylko nikt tego nie udowodnił. Wprowadzają coś na rynek i deklarują X, to niech sami udowadniają.
  • Odpowiedz
@KawaJimmiego: Fakt jest taki, że mózg składa się z około 90 000 000 000 komórek, a morula, czyli cały człowiek po 4 dniach ma ich 16. Tyle ma to wspólnego z człowiekiem co twoje argumenty z logiką. Teraz możemy uznać, że w przyszłości wyrośnie z niego wspaniały człowiek ale zakładanie, że tak się stanie jest równoznaczne z nadawaniem potrąconemu jelonkowi cech disneyowskiego Bambiego. Nie wiem jakie masz podstawy, żeby twierdzić,
  • Odpowiedz