Wpis z mikrobloga

@lanekrasz: Pojecia w czym? Przeciez specjalisci moga byc powolani na swiadkow. Oni juz najczesciej odwalili swoja robote zeby odkryc wszystko co moze miec znaczenie. Teraz trzeba zebrac to do kupy i zadecydowac (jednoglosnie!) o winie badz niewinnosci.
  • Odpowiedz
@dob3k: A specjaliści nie mogą orzec winy poprzez wspólne zebranie się i naradę tak samo jak ławnicy? Dlaczego jakiś 45-letni Janusz po technikum ma o tym decydować?
  • Odpowiedz
@lanekrasz: Spoko. W moich odpowiedziach tez nie ma. Masz prawo miec swoje racje.
Zeby byc czescia systemu i wspoldecydowac, a nie zdawac sie jedynie na sędziow i specjalistow ktorzy moga byc skorumpowani na przyklad. Lawnicy sa wybierani sposrod obywateli losowo.
  • Odpowiedz
@lanekrasz: to jest po prostu taki system myślenia, tak samo jak to że wybory są jednomandatowe. Uważa się że społeczność lokalna ma prawo, a nawet obowiązek po pierwsze uczestniczyć w decyzjach, a po drugie tworzyć te decyzje. Stąd wybiera się LOKALNEGO przedstawiciela, przez lokalnych mieszkańców. I stąd również zaangażowanie lokalnych mieszkańców do sprawowania prawa. W Szkocji jest podobnie. Żeby było śmiesznie mnie maszynka wylosowała dwa lata po moim pojawieniu się w
  • Odpowiedz
Nie musisz miec. Wystarczy bys nie byl karany, byl rezydentem i byl w wieku pomiedzy 18-75


@dob3k: Chyba nie. Dostałem wezwanie na jury service w zeszłym roku, bedąc w UK 3 lata. Nie pamiętam już dokładnie, ale chyba jendym z wymagań było miminum 5 lat pobytu w UK, dlatego też wymiksowałem się z tego.
  • Odpowiedz
@crimson_wind: nie wiem jak w Anglii ale w Szkocji jak masz prawo głosować w lokalnych wyborach - to masz prawo/obowiązek by zasiadać jako ławnik w sądzie - czyli praktycznie od początku mieszkania i pracowania w Szkocji
  • Odpowiedz