Wpis z mikrobloga

Mógłby mi ktoś powiedzieć jak to jest z rankingiem na lichess? Chodzi mi głównie od jakiego poziomu można mówić o przyzwoitej grze. Sam grając, robię potwornie głupie błędy, a mimo to zdarza mi się wygrać z przeciwnikami mającymi o 200 lub 300 punktów więcej. Inna kwestia to, że w ciągu 3 dni miewałem wahania nawet 200 punktowe.
#szachy
  • 6
  • Odpowiedz
@geforq: Powiedzmy, że to jest coś a'la "1700 na lichess to 1500IRL". Może też więcej. Ogólnie rzecz biorąc to na tych niższych rangach bardzo często zdarza się, że pokonujesz przeciwnika o wiele lepszego rankingowo. Tak naprawdę taki 1700 na lichess to wciąż niekoniecznie głęboko wyuczony w sztuce szachów zawodnik, po prostu lepiej mu idzie wyciąganie prostych wniosków i kombinowanie max 2-3 ruchy w przód. No ale wciąż popełnia takie same banalne
  • Odpowiedz
@Amasugiru: Dzięki za odpowiedź. Sam mam teraz około 1570, maksymalnie przekraczałem 1600. Tak się zastanawiam czy dużo wysiłku musiałbym włożyć, żeby przekroczyć 2000?
  • Odpowiedz
@Amasugiru: nie trzeba znać większości otwarć tylko te które się gra. Najważniejsze warianty do ~9 ruchów. Potem potrzebne jest zrozumienie planu danego debiutu.
Imo debiuty nie mają aż takiego wpływu na ranking jak doświadczenie w grze środkowej ( często ciężko jest coś mądrego wymyślić jak się nie ma doświadczenia w typowych pozycjach ) oraz dodałbym na blachę końcówki pionowe i podstawy wieżowych.

No i można też ryć jakieś ostre otwarcia by
  • Odpowiedz
@Amasugiru: Nie no 2k na lichess to chyba nie jest super wysoki ranking. Na chess.com to bym sie zgodził. Sam np na lichess mam ranking około 1700 a na np chess com 1400. W realu jeszcze nie mam. Powiedziałbym, że 1700 to poziom tak IV kategorii z tego co widzę po sobie i co byłem na jakichś losowych turniejach. Np taktyke mam juz wyrobiona na 2000, więc różnie to może być.
  • Odpowiedz
@geforq: Lichess dmucha o 200-300 punktów rankingowych wyżej niż chess.com. Jeśli chcesz porównywać z rankingiem FIDE to pewnie nawet więcej. O ile dobrze pamiętam, tam się nawet startuje z 1500.

2000 to przyzwoity poziom, ale bez szału. Może 3 kategoria szachowa? Naucz się kilku debiutów i podstawowych taktyk. W ciągu roku dwóch do zrobienia.
  • Odpowiedz