Wpis z mikrobloga

#matematyka
Czesc, mala prosba o pomoc. Z jakiego wzoru skorzystac jesli chce obliczyc pochodna z 3/cos^2(3x) ? Wzor na funkcje podzielina przez inna funkcje? chyba nie, bo 3 to stala, a nie funkcja.Trojke wyciagnac przed wyrazenie- to zostaje mi 3 * 1/cos^2(3x).. niewiele pomoglo.
Podrzuccie pomysl
Pozdro
  • 11
@Myniu: Całkiem dobrze Ci to wyszło, tylko widzę, że z matmą to Ty się nie lubisz za bardzo.
Możesz to ładnie uprościć.
Najpierw proponuję wymnożyć stałe w liczniku: masz -6 na początku i -3 przy sinusie. Wymnóż i będziesz miał ładne 18.
Kolejna rzecz: cos^2(x) = (cos(x))^2, to tylko różne zapisy. W związku z tym Twój mianownik możemy zapisać: (cos^2(3x))^2 = cos^4(3x) (wszystko ogarniasz?)
No i jeszcze można to potem dalej
To, co pokazał mi wolfram alpha jest tylko potwierdzeniem tego, co wyliczyliśmy :) Jak już skrócisz cos(3x) (znika z licznika i jedna potęga mniej w mianowniku) to sin(3x)/cos(3x) możesz zapisać jako tangens (tg(3x) albo po amerykańsku tan(3x)), zaś sec to odwrotność cos, czyli sec^2(3x)= 1/(cos^2(3x)).
Chyba, że masz coś innego z kalkulatora, to też mogę wytłumaczyć.
Inka_suomi - To, co pokazał mi wolfram alpha jest tylko potwierdzeniem tego, co wylic...

źródło: comment_zs7Dby4SQksVxp9Bv9aljTVu4TbAbTtJ.jpg

Pobierz