Wpis z mikrobloga

Potrzebuje pomocy w kwestii #gramofony . Posiadam UNITRE GWS 302 ma ona pasmo przenoszenia 50Hz-10kHz czyli nie za fajne. Czy jesli zastosuje przedwzmacniacz o paśmie przenoszenia 20Hz-20kHz to odczuje wyraźną poprawe? Czy skoro gramofon ma takie słabe pasmo przenoszenia to nic na to nie pomoże?

#gramofon #audioboners - mam nadzieje, że nie zabijecie za ten tag #pytaniedoeksperta
  • 10
  • Odpowiedz
@Miszcz_Joda: jeśli chodzi o przedmiotowe pytanie, to nie wiadomo, czy pasmo przenoszenia podawane dla tamtej Unitry jest podawane dla wkładki, czy też dla wbudowanego w nią wzmacniacza. Zgaduję, że dla wzmacniacza, zatem ominięcie go i podpięcie gramofonu pod zewnętrzny wzmacniacz o lepszym paśmie przenoszenia powinno pomóc.

Przedwzmacniacze są dla gramofonów wykorzystujących wkładki elektromagnetyczne -- i tu właśnie leży pies pogrzebany:

Twoja Unitra używa wkładki ceramicznej, czy też piezo, które to wkładki
  • Odpowiedz
  • 0
@naiwny_bayes czyli nie ma sensu kupować przedwzmacniacza skoro tak to wyglada. Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie. Ogolnie to może zamiast unitry w takim razie musialbym sie za czyms innym rozejrzeć, mozesz coś polecić?
  • Odpowiedz
@Miszcz_Joda: to zależy, ile chcesz przeznaczyć i czy chcesz kupić gramofon nowy, czy używany. No i czy masz zewnętrzny wzmacniacz z głośnikami/kolumnami (zakładam, że masz). Zatem weźmy kilka rozwiązań:

1. Niski budżet: kupno nowej, lepszej wkładki (ale wciąż "frezarki", czyli piezo, bo tylko takie będą pasować) do istniejącego gramofonu + bezpośrednie podpięcie do lepszego wzmacniacza, z ominięciem wzmacniacza wbudowanego w gramofon

2. Kupno używanego gramofonu Unitra Bernard (lub lepszego, któregoś z
  • Odpowiedz
@naiwny_bayes: tą Unitrę którą mam znalazłem u rodziców a ogólnie myślałem o nowym gramofonie. Opcja 1 odpada bo nie chciałbym modyfikować nic w gramofonie z tego względu, że skoro to sprzęt tak jakby zabytkowy to nie chce w nim nic zmieniać, chcę żeby był taki jak go producent wyprodukował. Na razie nasmarowałem w nim silniczek bo piszczał i zmieniłem pasek bo pękł, dziś zrobię odsłuch na fabrycznych głośnikach Unitry jak to
  • Odpowiedz
@Miszcz_Joda: trochę się nie rozumiemy - nigdzie nie piszę o "modyfikacji" GWS 302, tylko o wymianie wkładki, co jest przecież zabiegiem "eksploatacyjnym", podobnie jak wymiana paska... Wkładki zużywają się z czasem, podobnie jak igły - je się wymienia, tak jak pasek. Na Allegro możesz kupić - wkładki UF-70 wraz z igłą. Jeśli Twoja wkładka/igła pamięta jeszcze tow. Jaruzelskiego, to możesz się zdziwić, ile zdziałasz taką wymianą. Podobnie podłączenie GWS 302 pod
  • Odpowiedz
+ bezpośrednie podpięcie do lepszego wzmacniacza, z ominięciem wzmacniacza wbudowanego w gramofon


@naiwny_bayes: Tutaj chodziło mi o modyfikacje gramofonu bo żeby ominąć wbudowany wzmacniacz to musiałbym pewnie jakoś elektronikę zmodyfikować, chyba że dalej nie rozumiem ;]

Co uważasz o tym przedwzmacniaczu do Reloop RP1000M?
  • Odpowiedz
@Miszcz_Joda: e nie, w tym zdaniu chodzilo mi po prostu o podpiecie innego wzmacniacza przez wyjscie magnetofonowe din gramofonu, bo wtedy pomijamy wzmacniacz wbudowany w gramofon.

Odnosnie przedwzmacniacza - nie znam go, ale nigdzie nie widze adnotacji, ze jest on zgodny z RIAA. A musi byc, inaczej bedziesz mial znieksztalcony dzwiek.
  • Odpowiedz
@Miszcz_Joda: (dobry) przedwzmacniacz gramofonowy daje dwie rzeczy:

1. gramofony z wkładką elektromagnetyczną mają na wyjściu bardzo, bardzo niski poziom sygnału. jeśli podłączysz gramofon z taką wkładką bezpośrednio pod wzmacniacz (bez przedwzmacniacza), to nic nie usłyszysz, albo coś bardzo, bardzo cichego przy wzmacniaczu skręconym na maksa

2. nie wchodząc w szczegóły techniczne - wbrew pozorom, zapis muzyki na "nowoczesnym" gramofonowym long-playu jest w pewien sposób zakodowany, głównie po to, aby mogło się
  • Odpowiedz
@naiwny_bayes: odnośnie Unitry to na pewno podłączę ją pod głośniki i zobaczę jak to gra a i tak w dalszym czasie planowałem zakup gramofonu. Jeśli uważasz że ten Reloop RP1000M jest ok to może nawet i na niego bym się skusił bo po prostu mi się podoba, oglądałem też prezentacje na youtube i też było ok. Co do tych marketowych wynalazków to jestem daleki kupowania takiego chłamu ;]
  • Odpowiedz