Wpis z mikrobloga

2 516 - 1 = 2 515

Tytuł: Tajemniczy płomień królowej Loany
Autor: Umberto Eco
Gatunek: Literatura współczesna
★★★★★★

Jambo, sprzedawca rzadkich książek, doznał udaru mózgu przez który stracił prawie całą pamięć. Nie pamięta swojego imienia i dzieciństwa, nie rozpoznaje swojej żony ani dzieci. Pamięta jedynie treść książek które czytał - imiona bohaterów, fabuły powieści, żywoty sławnych mężów oraz cytaty i poezję. Żali się swojej żonie, że jego pamięć zrobiona jest z papieru. Chcąc odzyskać przeszłość podejmuje samotną podróż do domu swojego dzieciństwa znajdującego się gdzieś na wzgórzystej północy Włoch. Tam, na rozległym strychu, przeszukuje skrzynie pełne starych gazet, komiksów, płyt winylowych, książek, klaserów ze znaczkami, szkolnych zeszytów itp.
Pierwsza połowa książki jest naprawdę ciekawa. Bardzo przypadła mi do gustu sama koncepcja książki i ilustracje towarzyszące fabule(okładki książek i płyt, strony z gazet, znaczki pocztowe, plakaty wyborcze) były naprawdę ciekawe. Autor jak zwykle dzieli się z czytelnikiem swoją bezmierną wiedzą z różnych dziedzin. Zawarł także wiele odniesień do literatury, które spodobają się osobom, mającym odpowiednią wiedzę by je dostrzec(większości pewnie nawet nie zauważyłem). Jednak po jakimś czasie stało się to męczące i dalej czytałem trochę z przymusu. No i miąłem nadzieje na coś więcej niż książka złożona z aluzji literackich i opis faszystowskich Włoch z widziany oczyma chłopca. Trudno nie dostrzec, że jest to pięknie napisana książka, jednak niestety jej potencjał nie został w pełni wykorzystany.

#bookmeter
Vivec - 2 516 - 1 = 2 515

Tytuł: Tajemniczy płomień królowej Loany
Autor: Umberto E...

źródło: comment_kwhGekv9hRAw0Luo7F50V36JG52ZsMRe.jpg

Pobierz