Wpis z mikrobloga

Ostatnio w ramach roboty musiałem się podpierać znaczną ilością raportów dot. różnych sektorów polskiej gospodarki lub gospodarki jako całości, smutłem jak tak czytałem akapity tekstu wskazujące na działania PiS jako zagrożenia dla przedsiębiorców i inwestorów. A już w ogóle smutne, że gdyby nie ten jeb... PiS to Polsce praktycznie nie można byłoby nic zarzucić i sprawiałaby ona wrażenie ziemi obiecanej dla inwestorów (PO ogólnie #!$%@?ło majstersztyk pod względem podbijania atrakcyjności inwestycyjnej Polski). Serio, żadne pomniejsze wady polskiej gospodarki nie miałyby znaczenia wobec osiągnięć ostatnich lat. Wprawny analityk byłby w stanie wytknąć masę wad Polski jako lokalizacji inwestycyjnej, ale obrona tezy, że jednak Polska jest 'rajem' byłaby dziecinnie prosta. Ryzyko prawno-polityczne w wydaniu PiS to jednak najgorsze co może widzieć przedsiębiorca/inwestor - kto mi obieca, że PiS nie znacjo...zrepolonizuje mojego przedsiębiorstwa, nie zniszczy go medialnie, że PiS nie dopnie swego i nie przejmie sądów, że ziobrowski prokurator nie znajdzie czegoś na mnie gdy (nawet przez przypadek) wejdę w drogę władzy (nie wspominam o ogólnej nieobliczalności, niekompetencji i zamiłowaniu regulacyjnym PiSu)? Od tego w praktyce nie można się ubezpieczyć ani z tym walczyć, inne ryzyka da się kwantyfikować, przewidywać, obliczać na podstawie modeli. A przecież na szali są przedsięwzięcia warte miliony. No i jeszcze jedno, inwestorzy, zarządzający lub ich analitycy naprawdę czytają te raporty. Miejmy nadzieję, że zalety inwestycji w kraju pokryją to co odpier... PiSowski dyktatorek.
#polska #bekazpisu #neuropa #wolnesady #4konserwy #dobrazmiana #polityka
  • 11
  • Odpowiedz
@tylkowielkanocny Mój znajomy starał się o dofinansowanie dla swojego start-upu pod koniec 2015 roku od bardzo dużego amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, który chciał wejść na polski rynek. Ostatecznie dostał info, że decydują się nie wchodzić do Polski ze względu na ryzyko niestabilności prawnej. Kilkaset milionów dolków dla polskich SME poszło się #!$%@?ć od wojenki na górze, i to tylko w tym jednym przypadku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@starface: :) Mogłem w sumie rozwinąć trochę post. Po pierwsze, warto podkreślić, że to były raporty międzynarodowe, przygotowane przez najbardziej renomowane ośrodki zajmujące się takimi analizami. Po drugie, prosty człowiek może nie rozumieć, że inwestorzy/przedsiębiorcy naprawdę przed podjęciem decyzji o inwestycji tworzą (relatywnie) skomplikowane modele finansowe. Bez tego praktycznie nie można otworzyć żadnego projektu inwestycyjnego. Większość modeli (przynajmniej finansowych) zakłada jednak a priori stabilność otoczenia zjawiska, które opisuje. Polska dochodzi
  • Odpowiedz
No tak, jak się opier...ala miliardy z budżetu, zachód wszystko prywatyzuje, skaczemy jak nam zagrają. Afera za afera, to sytuacja jest stabilna i raporty się zgadzają, ech nie znudziło ci się jeszcze po polsku mówić?
  • Odpowiedz
@skromny_lag OP pracuje i stara się ten dobrobyt budować, prawdopodobnie też z tego powodu dobrze żyje. Ty jesteś życiowym nieudacznikiem i nie masz nic, ale ponieważ Twój mózg nie jest w stanie ogarnąć że to jak żyjesz to Twoja wina to przyczyny szukasz w kolonizującym nas zachodzie, i taki właśnie jest elektorat obecnego rządu. Nieudacznicy.
  • Odpowiedz
@Arytmetyk Oh co za frustracja, chyba cie coś piecze bro. Denerwuje mnie glupie gadanie o zachodzie. Podaj mi kilka przykladów jak bardzo skorzystałeś na tym interesie zachodu wobec nas. Widze że jesteś słabo douczony, zainteresuj się troche historia naszego państwa od czasu prl, poczytaj co tu sie wyprawiało. Mało znam firm, koncernów zagranicznych, które działaja bez kombinacji. Ty jesteś pewnie z tych którzy widzą nowe miejsca pracy dla polaków jednocześnie oddając
  • Odpowiedz
@skromny_lag Polska jest europejskim centrum outsourcingu, głównie dlatego, że transakcje wewnątrzwspólnotowe są tak proste. Co bardziej kumate firmy IT, przenieśli swoje centra do Polski, przesyłają w wypłatach grube miliardy. Na Białoruś nie, na Ukrainę nie, a podobne kraje. Ale nie wewnątrz wspólnoty.
  • Odpowiedz
@Arytmetyk Zgadza się, it jest tylko jedną z wielu gałęzi. Akurat jest mi to bliski temat bo sam w niej działam. I tutaj polityka nie ma wiekszego znaczenia. Jak coś jest opłacalne to się inwestuje. Ja tylko zwracam uwagę, że poprzednicy w rządzie to była i nadal jest zorganizowana grupa... Ich celem nie było wypromowanie polski, tylko własna korzyść. A zreszta, nie znam się, wiem jedno wiele wyroków jeszcze zapadnie. Tymczasem
  • Odpowiedz
@skromny_lag: prosty przykład z mojego podwórka: Comarch (polska firma) - kombinacja z prawem niesamowita, zatrudnianie masy studentów na umowe zlecenie itp., kolejna polska firma (nazwy nie pamiętam, branża elektroniczna) - to samo z umowami, na zlecenie do końca roku, bo potem nikt nie wie co będzie, ponoć coś ma się zmienić

Moja firma (amerykańskie korpo) - tylko UoP, stawką netto równają do reszty topowych firm IT.

Ale tak, to zagraniczne
  • Odpowiedz
@rzuf22 W kazdej branzy znajda sie janusze biznesu to ta nasza polska zaradnosc, wydymac swojego i sie dorobić czyimś kosztem. W it ich dewizą jest powiedzenie ze kazdego specjaliste da sie zastapić skończoną liczba studentów. To o czym piszesz to tylko i wyłącznie głupota osób, które sie na takie warunki zatrudnienia godzą. Nauczy się taki z poradników programowania i później robi kariere nie za grube miliony ale za 'grube nadgodziny'.
Ok
  • Odpowiedz