Wpis z mikrobloga

Mirki myślałem nad kupieniem jakiejś listwy antyprzepięciowej żeby uchronić mój (jeszcze nie kupiony) komputer przed wahaniami napięcia (u mnie w domu często są jakieś problemy z prądem, przykładowo niedawno światła u mnie w domu mrygały co jakiś czas przez 30 minut) Myślałem nad kupieniem listwy Lestar LF 2001A żeby do niej podpięty był komp. Wiem że przed piorunem taka listwa nie uchroni ale myślicie że może to zwiększyć trochę bezpieczeństwo kompa?

#listwy #elektronika #kable
  • 19
@mamnatopapiery: Same z siebie, ale migały w części domu - na parterze nie migały, a na piętrze już tak - nie wiem co było przyczyną ale szybko przestały - na szczęście nic się nie zepsuło.
@fefler: żadna listwa ani żaden UPS za realną dla amatora kasę cię nie uchronią przed wahaniami napięcia, UPS co najwyżej podtrzyma jeśli napięcie spadnie poniżej minimum.

@tommo21: podasz przykład UPS, który stabilizuje napięcie? Bo ten wcześniej linkowany tego bynajmniej nie potrafi.
@fefler: nie. Nie taka jego rola po prostu.

Listwa chroni przed przepięciami, przed wahaniami napięcia nie chroni wcale. UPS z kolei, póki mówimy o popularnych modelach, nie o specjalistycznych za tysiące zł, póki napięcie sieci mieści się w normie, po prostu łączy wejście z wyjściem na krótko, nic nie stabilizuje. Najwyżej może mieć w sobie jeszcze warystory tak jak w listwie.

U Ciebie UPS może być dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernymi spadkami,
@Jarek_P:

Zapewnia doskonałą ochronę dla sprzętu przed przepięciami, które mogą być przyczyną utraty danych.

AVR (automatyczny regulator napięcia)


Polecam wrócić do podstawówki jeśli masz problem z czytaniem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tommo21: przepraszam, na telefonie czytałem, nie zauważyłem. A najwyraźniej takie cuda, jak UPSy z popularnego przedziału z wbudowana stabilizacją to jest nowość, bo jeszcze kilka lat temu, gdy czegoś takiego szukałem, dostępne były tylko rozwiązania profi, za ciężką kasę.