Wpis z mikrobloga

#excel #matematyka #programy #pytaniedoeksperta

Jest opcja w Excel, która usunie duplikaty liczb ale pomijając wartości liczb dodatnich i ujemnych. Napiszę o co mi chodzi.
Mamy kolumnę A, w której mamy następujące liczby:

65
-65
245,41
645,1
1
8,49
-8,49
-1
-245,41
1000
-1000
-8,49

Chciałbym aby każda z duplikowanych liczb została usunięta lub podświetlona jakimś kolorem w celu wyszukania błędu. Błędem w moim przypadku jest liczba, która nie ma pary (para to np. 65 i -65 czyli + i -). Widać, że w przypadku liczby 8,49, jedna kwota ujemna powinna zostać ponieważ nie ma pary. Posiadam w pracy pliki o bardzo dużej ilości wierszy. Na dzień dzisiejszy muszę usuwać ręcznie pary. Czy istnieje opcja lub jakaś wskazówka jak napisać formułę aby usunąć pary i pozostawić samotne liczby, które są w moim przypadku błędami.

Jeszcze jedno. Nie mogę usunąć znaków "-". Muszą być one dla mnie widoczne. To kwestia interpretacji błędu w mojej pracy.
  • 17
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan: możesz zastosować to co proponuje ^, ale odnoszę wrażenie, że nie do końca o to ci chodzi. Wypisz gdzieś na boku wszystkie niechciane wartości i popełnij sobie formułę w panelu formatowania warunkowego->nowa formuła (czy coś w tym guście) dla całej właściwej tabeli, która będzie wykluczała wartości z komórek, które wypisałeś na boku, dodatkowo ustaw sobie jakiś kolorek. Formuła będzie podświetlała w komórkach właściwej tabeli wartości z komórek, które wypisałeś
  • Odpowiedz
@Polewik: No właśnie nie o to chodzi. @brak_nicku

Błędem jest usunięcie dwa razy -8,49. Excel usunął a nie miał pary czyli +8,49. W moim przypadku Excel powinien pozostawić jedną sztukę -8,49 ( w mojej pracy to usunięcie z kasy dwa razy 8,49 gdzie klient zapłacił tylko raz 8,49). Kiedy ma się takich transakcji około 1000 to jest duży problem usunąć ręcznie te moje pary czyli liczbę o tej samej
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan: przykładowo podsyłam moją pierwszą pracę z ti XD Zadanie polegało na tym żeby podświetlały się wartości wpisane w tabelce z danych wyjściowych (w moim przypadku na zielono). Popełniłem sobie 4 formuły, które ostatecznie można sklepać w jedną, ale robiłem wszystko na szybko.

=ORAZ(JEŻELI(SUMA(WIERSZ();-4)=$C$20;1;0);JEŻELI(SUMA(NR.KOLUMNY();-2)=$D$20;1;0))

Każda z nich zawierała inne komórki. Pokombinuj coś z tym, przekształć tak żeby odpowiadało twoim warunkom i powinno być w porządku
Polewik - @tarzan_szczepan: przykładowo podsyłam moją pierwszą pracę z ti XD Zadanie ...

źródło: comment_C0XZYLgOdlpZS9AlOXrm4bpXglIzUE4e.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
możesz zastosować to co proponuje ^, ale odnoszę wrażenie, że nie do końca o to ci chodzi. Wypisz gdzieś na boku wszystkie niechciane wartości i popełnij sobie formułę w panelu formatowania warunkowego->nowa formuła (czy coś w tym guście) dla całej właściwej tabeli, która będzie wykluczała wartości z komórek, które wypisałeś na boku, dodatkowo ustaw sobie jakiś kolorek. Formuła będzie podświetlała w komórkach właściwej tabeli wartości z komórek, które wypisałeś sobie na boku
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan:

Błędem jest usunięcie dwa razy -8,49. Excel usunął a nie miał pary czyli +8,49. W moim przypadku Excel powinien pozostawić jedną sztukę -8,49


ale jak usuniesz ostatni wpis, to automatycznie "podświetlenie" pozostałych zniknie
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan: dodaj sobie kolumnę z wartością bezwzględną liczby a następnie zrób tabele przestawną, która jako wiersze przyjmie wartości z kolumny z wartością bezwzględną a jako wartości sumę liczb - w wynikowej tabeli liczby których suma nie wyniesie 0 nie mają pary.
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan: Mirku, tak na szybko, to w całości nie zautomatyzuje, ale może trochę pomoże:
Do kwot podanych przez Ciebie robisz kolumnę z wartościami bezwzględnymi- na podstawie tej kolumny robisz tabele przestawną, gdzie w wierszu dajesz wartości bezwzględne, a wartościach- liczba z wartości bezwzględnych. Następnie za kolumną z wartościami bezwzględnymi dodajesz kolumnę z funkcją wyszukaj- szukasz wartości bezwzględnej w tabeli przestawnej- wartością szukaną jest kolumna 2 z tabeli przestawnej. Wtedy filtrujesz
T.....2 - @tarzan_szczepan: Mirku, tak na szybko, to w całości nie zautomatyzuje, ale...

źródło: comment_k9JOm9Z0oQvtYyQzU7ziYqh9lfkYe7Pn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz