Wpis z mikrobloga

Mirki, możecie mi coś wyjaśnić? Będę bardzo wdzięczny.

Otóż mam znaleźć prąd w podanym obwodzie metodą superpozycji. Zawsze się uczyłem że najpierw trzeba obliczyć rezystancję zastępczą, a tutaj, dla podłączonego źródła E1 jest liczone w ten sposób (na zdjęciu).

Dlaczego przy podłączonym źródle E1 nie jest liczona rezystancja, tylko podstawia się E1 / R1, a przy podłączonym źródle E2 już rezystancja jest liczona?

#teoriaobwodow #elektrotechnika #elektronika #elektryka #zadanie
Maximinus - Mirki, możecie mi coś wyjaśnić? Będę bardzo wdzięczny.

Otóż mam znaleź...

źródło: comment_KgYwG36JPJp2cgjvnJkDiTo9AiZgLm9a.jpg

Pobierz
  • 7
@Maximinus: Przy podłączonym źródle E1 prąd nie poplynie przez rezystor R3 - dlatego nie bierzesz go pod uwagę przy obliczeniach. Przy podłączonym źródle E2 popłynie obiema ścieżkami (zarówno przez R1 jak i R3) stąd obliczasz prąd w obu i go sumujesz.
@dyziu3 @mirkogreg, ale tak będzie tylko, gdy R3 będzie podpięte równolegle? Gdyby było było np. nad E2,to by wyliczało się rezystancję zastępczą, zwyczajnie dodając (bo połączenie szeregowe)?

Więc prąd nie popłynie tak jak na zdjęciu, bo rezystor R3 jest zwarty? Z wiki wyczytałem jeszcze, że gdy układ jest zwarty to rezystancja obciążeniowa jest równa 0, więc stąd się to bierze, tak?

(Btw. Polecacie jakąś literaturę do elektrotechniki? Bo mam tylko Bolkowskiego
Maximinus - @dyziu3 @mirkogreg, ale tak będzie tylko, gdy R3 będzie podpięte równoleg...

źródło: comment_ZZnjQVym4BxGDqBGlHJzzOai51dAv9NH.jpg

Pobierz
@Maximinus: Tak, jakby R3 było w szeregu z E2, to dodajesz rezystancje, bo miałbyś tylko jedno oczko w sumie. Na tym ostatnim rysunku przez R3 nic nie popłynie, bo prąd 'będzie wolał' popłynąć sobie z boku, gdzie nie ma oporu.
Bolkowski to taka biblia w sumie, jak wydaje Ci się za trudny, to obczaj może kilka filmików od Elektro-Przewodnika na YT. Ewentualnie zbuduj sobie taki układ i zasymuluj jeżeli masz wątpliwości