Wpis z mikrobloga

Podsumowując dzisiejsze posiedzenie Sejmu VIII na temat polityki polskiego rządu wobec technologii blockchain i kryptowalut:
Kryptowaluty są ble, bo terroryści, bo frankowicze, bo bańka co pęknie, bo Ambergold. Blockchain za to, jest cacy i go będziemy rozwijać w Polsce.

Kilka wypowiedzi, jakie padły na posiedzeniu:

Wiceprezes NBP, Piotr Wiesiołek:

Jesteśmy mocno sceptyczni jeżeli chodzi o kwestie kryptowalut. I nie dlatego, że chcemy być przeciwni postępowi. Zresztą, proszę państwa, jeżeli ktoś oczekiwałby, że Bank Centralny w jakimkolwiek kraju będzie liderem innowacyjności, to naprawdę - nie będzie to możliwe. My dzisiaj nie mówimy, że fintechy są złe bo w ogóle nie zajmujemy się tym. Jako wiceprezes, mam obowiązek wskazywać zagrożenia i ryzyka jakie związane są z kryptowalutami.


Wiceprezes NBP, Piotr Wiesiołek:

NBP nie popiera rozwoju kryptowalut. NBP jest przeciwne kryptowalutom. NBP za to, bardzo popiera rozwój blockchain w Polsce. NBP przygotowuje kampanie informacyjną o zagrożeniach związanych z kryptowalutami.


Związek Banków Polskich:

W sprawie kryptowalut Związek Banków Polskich, popiera stanowiska NBP i KNF (stanowiska negatywne). ZBP sądzi, że przez najbliższe miesiące powinna być podjęta decyzja, prawdopodobnie przez UOKIK, czy wystarczą same ostrzeżenia przed kryptowalutami, czy powinna być podjęta decyzja ZAKAZUJĄCA kryptowalut.


Krzysztof Piech, Lech Wilczyński i Mariusz Sperczyński - dzięki, za próby nawiązywania kontaktu, z przedstawicielami instytucji finansowych, regulatorami, którzy najchętniej zakazaliby krypto w Polsce. Jeżeli dostarczone zostaną im rzeczowe raporty, pokazujące jak w znikomym stopniu kryptowaluty są wykorzystywane do finansowania terroryzmu i prania pieniędzy, to jest szansa, by wyszło z tego coś pozytywnego. Wyników z raportów innych państw które zgodziły się na pozytywną regulację, jest bardzo dużo, więc można się poposiłkować ich wynikami i dostarczyć takowy raport.

A wy mirki jak? Co sądzicie o posiedzeniu które się dzisiaj odbyło :)?

#bitcoin #btc #kryptowaluty #polska #banki
źródło: comment_IgKSEhNbDdwkrYej8bSAMJOo9qeR7Xps.jpg
  • 19
@MelomanBTC: Akceptacja kryptowalut dla banków, bankierów byłaby przysłowiowym wpuszczeniem lisa do kurnika. Szkoda, że nie było przedstawiciela środowiska krypto, który rozwiał by mity dotyczące zagrożeń.
@MysGG: @nocnyjanek: Zaczną łapać ludzi chodzących z telefonem i dających sobie pieniądze, będzie się handlowało w czapce z daszkiem i kapturem na głowie. Cena na lokalnych rynkach będzie kompletnie różna, a czasem astronomiczna (deficytowy towar). A to, że stracą wpływy z podatków, to cóż ich wybór.

Aczkolwiek taki scenario sci-fi jest dosyć możliwy. Tylko przy okazji to pokazuje, jak bardzo nic by taki "zakaz" nic nie zmienił, bo handlować można
@wojcir: Byli przedstawiciele przecież, Lech, Krzysztof oraz Mariusz i zajmowali tak samo głos, jak inni.
To, że to wpuszczenie lisa do kurnika - to wiem, oczywiście. No cóż, to nie mój problem, a jedynie nie można dać sobie wmówić, że używając krypto robisz coś złego.
@MelomanBTC: a ile % udziałów w NBP ma Rotschild & Co. ? Politycy nie ogarniają zasad podstawowej ekonomii np. krzywa Laffera, więc nie spodziewam się, żeby skumali nawet o co biega w BTC. I dalej w myśl kołtuńskiej zasady: czego nie rozumiem, to zakażę, staniemy się cyfrową Afryką Europy.
@MelomanBTC: Ale czy tak właściwie Was to dziwi? Od lat rządy w Polsce skupiają się na tym, żeby ograniczać, zabraniać i regulować. Wszystko to oczywiście dla naszego dobra (XD). Jak tak na to patrzę, to wolę Korwina z tym jego Hitlerem, niż tych naszych właścicieli...
@pannafoster: @MelomanBTC: @MysGG: @skiter: @nocnyjanek: @escabor: @pawlo74
Śmiech mnie ogarnia. Chociaż to już nawet nie jest śmiech. Przecież przez całe życie żyję w Polsce. Jestem przyzwyczajona. Niech zakazują. Taki scenariusz był wpisany u podstaw tworzenia Bitcoina i właśnie dlatego Sieć działa na takich zasadach, na jakich działa, by tego typu próby regulacji i obostrzeń ze strony Państw i dużych instytucji finansowych można było sobie o kant
źródło: comment_YPA044uQld8U3PWxofckTZU8wItok7h3.jpg
@escabor: Tak, ale Ty myślisz zupełnie inaczej. Sam fakt, że trzymasz Bitcoiny świadczy, że jesteś w niewielkim procencie populacji, która faktycznie MYŚLI. Oczywiście i ja zwolniłabym to z podatków i zaczęła z całych sił budować wszelką możliwą infrastrukturę wokół projektu. Ale to nie ja rządzę. Rządzą nami ludzie, którzy jako jedyni w całej Europie wprowadzili recepty na pigułki PO. Równie dobrze niech delegalizują krypto. U nas w Warszawie przy rondzie Dmowskiego