Wpis z mikrobloga

Kolejne pytanie do farmaceutów.
Mam taką receptę w książce:
2% sol. Kalii iodidi 200,0
M.f. Sol.
D.S. Wiadomo

Jakie jest dawkowanie w takim przypadku? Pani powiedziała mi, że jeśli mamy dawkowanie "Wiadomo", to znaczy, że roztwór jest zawsze do użytku zewnętrznego, a tą receptę mam w książce przypisaną do użytku wewnętrznego :/ Jak to rozumieć?
#farmacja #apteka #leki
  • 8
  • Odpowiedz
@fotografiola: Jodek potasu w teorii działa wewnętrznie jako środek wykrztuśny. Nie pamiętam abym kiedyś robił roztwór samego KI, zawsze to była jodyna albo płyn lugola. W sumie nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem zapis "D.S. wiadomo". Po prostu nie liczyłem przy takich receptach mdd i mdj.
  • Odpowiedz
@spardo Ja dopiero się uczę, a robię po prostu przykładowe recepty z książki Renaty Jachowicz "Receptura apteczna" i pytam o wiele rzeczy przez wzgląd na to, żeby nie przeoczyć czegoś, co mogłoby mi się trafić na egzaminie bądź w przyszłości w pracy. W każdym bądź razie dziękuję!
  • Odpowiedz
@spardo: Rozumiem, że jeśli mam receptę na lek do użytku wewnętrznego:
Codeini phosphatis 0,9
Aquae ad 250,0
M.f. sol.

to też nie muszę liczyć dawek? Bo teoretycznie jest tutaj kodeina czyli substancja silnie działająca, ale dawkowania nie podano.
  • Odpowiedz
@spardo: Ostatnie pytanie odnośnie recepty z kodeiną i już dzisiaj nie męczę. Wg Farmakopei mdj wynosi 0,06, a mdd 0,12. Jak obliczyć korektę dawek? W książce pisze mi, że trzeba to sprawdzić, tylko żadnych odpowiedzi ani wskazówek nie ma...
  • Odpowiedz
@fotografiola: @fotografiola: Przy braku dawkowania nie policzysz żadnej korekty. Jakbyś miała podane dawkowanie, np. łyżka deserowa raz dziennie, to patrzysz ile jest gram roztworu wodnego w takiej łyżce. Dla deserowej jest to 10g.
Wiesz, że pacjent aplikując sobie taką łyżkę wypije 10 g naszego roztworu.
Wiesz też, że w 250g roztworu masz 0.9g kodeiny.
No to musisz się zastanowić ile g kodeiny będzie w 10g roztworu w łyżce.
0.9 gramów
  • Odpowiedz