Wpis z mikrobloga

Postanowiłem zacząć interesować się #bitcoin.
Chcę co miesiąc wpłacać kwotę X, bez względu na obecny kurs.
Kupiłem na bitmarket pierwsze BTC i mam jedno pytanie.
Przelewać je od razu na swój portfel czy po prostu trzymać je na tej giełdzie? Czym się różni trzymanie na portfelu od giełdy.
Dziękuję :)
  • 19
@czarekn: różnice:
Zalety gieldy:
+ łatwiej zarządzać btc
+ możesz tradeować szybko na alty bez dodatkowych przelewów i dużych prowizji

Minusy giełdy:
- może paść w każdej chwili
- mogą ją shackować
- jak będzie fork btc, to od giełdy zależy czy Ci dadzą nową monetę, czy nie
@czarekn: trzymać w dobrze strzeżonym portfelu. Jak trzymasz na giełdzie, to złoczyńcy mogą się nań wkraść i przechwycić wszystkie środki.

Racjonalne jest trzymanie na giełdzie tylko przez krótkie momenty, żeby móc grać tą kasą na kursach (i nie czekać na transfery BTC)
@czarekn: na portfelu masz pełną kontrolę, ich bezpieczeństwo zależy od ciebie. przechowując na giełdzie tak naprawdę ich nie posiadasz - posiada je giełda która może robić z nimi co zechce, np. ukraść, dopuścić do ataku hakerskiego, błędu technicznego który usunie wszystkie bitkojny. najlepiej jeśli będziesz wypłacał co jakiś czas na portfel, ale nie często, żeby nie płacić zbyt często opłaty transakcyjnej za przelewy.
@czarekn: Wychodź z giełdy tak szybko jak się da. Jesteś nowy więc na dzień dobry kilka ważnych zasad.

1. Nie masz w posiadaniu kluczy prywatnych twojego portfela nie masz monet. Dotyczy to giełd. Giełdy są w posiadaniu twojego krypto. Kupujesz i wychodzisz tak szybko jak się da.

2. Jeżeli o krypto myślisz długoterminowo pomyśl o #trezor. Unikaj portfeli na komputerze są mało bezpieczne. Są jeszcze portfele papierowe jest to jakaś
@damianos: czy naprawdę mając w posiadaniu btc za max 5000-6000 zł muszę bawić się w portfele papierowe?
Telefon z iOS jest niebezpieczny?
Myślałem, że na jakieś ataki za narażone osoby, które mają po kilka BTC, a nie jakieś szaraki
@czarekn: kwestia ile to jest pieniędzy, bo jeśli chcesz 200zł przelewać za każdym razem na portfel to nie ma sensu, jak się uzbiera większa sumka, dajmy na to 1000zł (kwestia indywidulana) to wtedy przelewasz

atakowana jest cała giełda, nie pojedyncze osoby - ale wtedy każdy traci kto miał hajsy na giełdzie
@czarekn: Jak bym miał 5 - 6k PLN to już bym myślał o sprzętowym portfelu. Jeżeli wolisz trzymać na iOS to zrób tak że wygeneruj seeda (portfel HD). I schowaj sobie gdzieś tego seeda. Jakby ci ktoś zajumał telefon to zawsze możesz odzyskać bity z pomocą tego seeda.

Pamiętaj że portfele są swego rodzaju terminalami które służą do logowania się do sieci bitcoin.

Seed to zbiór od 12 do 24 słów
kwestia ile to jest pieniędzy, bo jeśli chcesz 200zł przelewać za każdym razem na portfel to nie ma sensu, jak się uzbiera większa sumka, dajmy na to 1000zł (kwestia indywidulana) to wtedy przelewasz


@trollasek: Przy jakiej kwocie już opłaca się przelewać na portfel? Jakie są prowizje przelania BTC z BitBay na portfel? Dobrze rozumiem ze dla BTC 0,00045 czyli okolo 12PLN przy obecnej cenie?