Wpis z mikrobloga

@TompsonzPolski: Poniekąd ma rację. Żeby BTC był używany do rozliczania musi mieć stałą wartość. Jeśli ma być powszechny musi mieć go dużo osób. Ponieważ jest ograniczony cena musiałaby wzrosnąć, żeby każdy go dostał. I tu może się spotkać ze ścianą. Waluta musi mieć pokrycie w towarze więc jest dodrukowywana, dzięki czemu wartość waluty nie idzie w kosmos. Jaką wartość musiałby mieć BTC żeby pokrył równowartość gotówki na świecie?
@Koryntiusz: żeby był dobrym środkiem do przechowywania wartości cena musiałaby być jak najbardziej constans. W chwili obecnej BTC służy jedynie do spekulacji. I do dark netu. Jestem zawiedziony tym faktem, w bitka wlazłem ok 2013 r., budowałem koparki do altów, byłem zafascynowany technologią, wówczas był taki free run na krypto. Teraz janusze inwestycji tylko pytają ile zarobić, sam master pawlo przelicza o ile rośnie bitek, a nie przelicza że już może
żeby był dobrym środkiem do przechowywania wartości cena musiałaby być jak najbardziej constans


@TompsonzPolski: i tutaj jest pytanie constans w stosunku do czego? Bo chyba nie dolara czy euro.. Może const do zasobów naturalnych tj. złota i srebra? Albo const do produkowanej energii na świecie?
Ten eksperyment jeszcze jest za młody i cena btc ciągle się "ustala"
żeby był dobrym środkiem do przechowywania wartości cena musiałaby być jak najbardziej constans


@TompsonzPolski: Tylko co Ci po tym jeśli większość osób go nie ma i nie masz z kim się rozliczać? Jeśli mają go nabyć wszyscy to cena musi wzrosnąć co z kolei wyklucza stabilność. Pędząca deflacja.
@MysGG: oczywiście że constans właśnie w stosunku do FIAT. Zdaje się kolega nie do końca rozumie przechowywanie wartości. Załóżmy, że masz keszu na kupno domu na przedmieściach. Domek taki można kupić w zależności od kraju, położenia geograficznego itp w zasadzie tylko za gotówkę wyrażoną w walutach czy jak u nas pln czy franki. Więc jeśli pragniesz sobie wymienić ten kesz (np ze względów bezpieczeństwa) na btc to oczekujesz, że w każdym
@TompsonzPolski: dla mnie FIAT jest słabą formą przechowania wartości. Z roku na rok za ta samą sumę złotówek czy dolarów mogę kupić coraz mniej rzeczy. Taką safe haven widzę w przyszłości w bitcoinie, ale tak jak mówisz jego cena nie może się aż tak bardzo wahać :|
Myślę, że potrzebne jest przełamanie masy krytycznej użytkowników btc, tak aby popyt i podaż się zbalansował stabilizując cenę.
@MysGG: prawie się zgodzę, tzn trzymanie kasy na lokatach o zbliżonej wartości % do inflacji mały ma sens. Ale dalej masz oczekiwaną wartość w przyszłości. A co do btc każdy by chciał żeby rósł ale po to właściwie żeby wymienić na fiaty. takie są realia. teraz jest czas wzrostów i panuje zadowolenie, a jak jebnie będzie płacz i zgrzytanie zębami.
A jeśli możesz to proszę podaj jakąś inną formę jeśli FIAT
@TompsonzPolski: jeśli ktoś potrzebuje mieć gotówkę na już to jest niestety uwiązany z fiatami. Bogatsi uciekają od fiatów w cokolwiek, bo dobrze wiedzą że pieniądz który leży traci na wartości. Uciekają w obligacje, akcje, fundusze, surowce, nieruchomości itd. Ci odważniejsi wchodzą ostatnio w krypto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawda jest taka, że pieniądz nie jest do przechowywania wartości. Tak jest skonstruowany, żeby bardziej opłacało się go wydawać
@MysGG: oczywiście że pieniądz jest skonstruowany do przechowywania wartości, oczywiście że gotówka jest codziennie niezbędna czy w bilonie czy na karcie. Czasy barteru dawno minęły. A bogaci szukają ucieczki nie dla zasady a jako inwestycja, wchodzą we wszystko co rośnie, w gold, w ropę, w kontrakty, no i w bitka.
co do "bardziej opłacało się go wydawać niż trzymać" - pieniądz w obrocie - państwo zarabia (podatki, Vaty sraty) . I
@MysGG: Ile traci złotówka w skali roku? 2%? 3%? Dla porównania, tego typu wahania na BTC zdarzają się co parę godzin.

@TompsonzPolski: Dzisiejszy wieczór pokazał, że BTC nie dojrzało jeszcze ani do s-curve, ani do przyjecia przez spolecznosc ani do bycia powaznym walorem na rynku finansowym. Jeszcze nie teraz. Paru gosci zorganizowało sobie na najwiekszym krypto (!) z ponad 100 miliardowa kapitalizacją pump&dump jak gdyby nigdy nic. To jest malo
do przechowywania wartości ja nie muszę się z nikim rozliczać, po to są giełdy

BTC właśnie brakuje tej roli czyli "Pieniądz – towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. "


@TompsonzPolski: Przecież od początku o tym piszę - nie o przechowywaniu wartości a BTC jako pieniądzu ;p I warunki które wymieniłem są konieczne - większa powszechność i stabilność