Wpis z mikrobloga

#obrabiarki #cnc
Dobry wieczór drogie Miraski i Mirabelki.
Dostałem szybką propozycję wskoczenia na wolne miejsce na kurs Operator/Programista CNC.
Nie ukrywam, że jestem prawie zielony w temacie, moja wiedza na ten temat sięga półgodzinnej lekturze z pomocą google.
Powiedzmy, że nie mam szczególnie sprecyzowanych planów na swoja przyszłość i mam czas na odbycie tego kursu.
Jak wygląda praca z tym związana? Czym się różni operator cnc od programisty? Ciężko o pracę w tym temacie mając średnie + kurs? Na programiste obowiązkowe wyższe studia?
Ewentualnie pare słów od siebie jak już masz z owym zawodem styczność, coś na zachęte bądź zniechęte ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 8
Zależy od skomplikowania maszyny i wyrobu
Np. zwykły laser/plazma to zazwyczaj masz wygenerowany program z rysunku i jest dość łatwo to opanować gorzej jak zaawansowaną tokarke gdzie wymiana materiału i i narzędzi jest automatyczna
@sprytny-wegorz: Wykształcenie nie ma większego znaczenia. Liczą się umiejętności.

Różnica pomiędzy operatorem, a programistą zależy od firmy. Tam gdzie jest stała produkcja to operator zwykle jest guzikowym, który ładuje magazyn narzędzi, zmienia detal i naciska zielony guzik. Programista natomiast walczy tam o skrócenie czasu o sekundę. W małych firmach przy produkcji jednostkowej operator sam programuje sobie maszynę, a programista CAM wkracza gdy pojawiają się skomplikowane detale. Operator nie musi potrafić modelować
@knopers666: @tomsonyot: @Tooroo: Dziękuje Panowie za odpowiedzi, szczególnie ta ostatnia mocno wyczerpuje tematy o które pytałem. Właściwie jest to 55h kursu ale rozumiem co miałeś na myśli - kwestia doświadczenia, obycia ze sprzętem, półproduktami i generalnie wdrążenie się w to środowisko.
W ramach jakby ktoś chciał jeszcze coś dodać to śmiało, chętnie poczytam jak najwięcej.
@sprytny-wegorz: Operator- zajmuje się poprawnym mocowaniem materiału w maszynie, kontroluje jakość wykonanych wyrobów (mile widziana znajomość narzędzi pomiarowych, podstawa to suwmiarka i mikrometr), generalnie dba o ciągłość produkcji.
Ustawiacz- zajmuje się instalacją narzędzi w maszynie i wprowadzania podstawowych danych do maszyny i ustawiania różnego rodzaju przyrządów mocujących (imadła lub tzw. jigi- specjalnie zaprojektowane elementy które trzymają obrabiany materiał). Ustawiacz musi umieć to co operator + znać sterowanie maszyny, pisać proste programy
@sprytny-wegorz: O przydatności kursu decyduje najbardziej to, czy maszyna na której się uczysz jest ta sama lub chociaż podobna (tej samej firmy) w razie czego popytasz o różnicę w modelach.
Możesz pooglądać na YT kanał ,,NYC CNC".
Poza tym, czemu nie pójdziesz do tej firmy i nie zobaczysz, jak to może wyglądać?
@Erk700: mam spory kawałek drogi, z racji, że kurs potrwa 5 dni zamierzam ogarnąć nocleg na miejscu. Frezarki / tokarki cnc ze sterownikami sinumeric, fanuc lub heidenhain - takie mam info na szybko, troche informacji znajduje się też na stronie firmy w której to organizują. Swój research również robię, spokojnie, chciałem poznać pare ludzkich zdań nie pisanych w celach informacyjno-reklamowych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogarnę kanał, dziena.