Wpis z mikrobloga

#pralka
Są tu jacyś znawcy? od #pralka może #elektryka bo być może padła #elektronika

Jak podłączam pralką, to nic się nie wyświetla, ani pralka nie reaguje, przeleciałem pralkę miernikiem napięcia wszędzie jest, kabel główny który dochodzi do tej elektroniki sterującej wszystkim podaje napięcie, ale z tego urządzenia sterującego już żadne napięcie nie wychodzi.
Stąd podejrzewam że padła to coś :>.
Jakies protipy, pralka po gwarancji.
Opłaca się napawiać? Duży koszt tego panelu sterującego?
Pralka to AMICA AWO 410D.
  • 6
urządzenia sterującego


@KaluHeHe: Nie wiem czy o to chodzi ale myślę, że jest to programator. U rodziców jak to padło to majster powiedział, że nie opłaca się naprawiać. Ale to było z 6 lat temu teraz może taniej jest
@abiT: Podejrzewam że to jest to. :>
Chyba nic się nie zmieniło, bo nawet w googlach nie mogę znaleźć programotora do tego modelu....
Eh... dobra kupie nową +X

Ktoś jakąś markę poleca?
@KaluHeHe: płytka SBC (single board controller) do tej pralki kosztuje 600zł.

Jeśli płytka nie działa kompletnie to trzeba sprawdzić wszystkie elementy po drodze czyli:
Rezystor bezpiecznikowy (zielony między radiatorem a głównym pokrętłem), główne pokrętło, napięcie wyjściowe przetwornicy zasilającej logikę, triaki i przekaźniki, stabilizator napięcia dla wyświetlacza i procesora.

Jeśli napięcia i przełącznik są ok, to znaczy że umarł procesor. Tego nie wymienisz bo nie dostaniesz oprogramowania do zaprogramowania tego procesora.
Rezystor bezpiecznikowy (zielony między radiatorem a głównym pokrętłem), główne pokrętło, napięcie wyjściowe przetwornicy zasilającej logikę, triaki i przekaźniki, stabilizator napięcia dla wyświetlacza i procesora.


@Tymian: jak to się sprawdza? (napięciomierzem? jak inne?) a które to układy na płycie?
jak sprawdzić czy pokrętło sprawne?
Wiem tyle, że nic się nie pokazuje na ekranie oraz pralka nie reaguje na przyciski, nie wydaje dżwięków.
@KaluHeHe: sprawdza się woltomierzem. Zrób ładne zdjęcie tej płytki to Ci zaznaczę jutro punkty gdzie i co mierzyć.

WAŻNA UWAGA! Te płytki działają bez separacji galwanicznej, to jest: masa układu (gnd albo minus) mogą być na "fazie" sieci, czyli 230V względem obudowy pralki. Jeśli nie czujesz się odpowiednio pewnie żeby się podjąć takiego ryzyka (porażenia prądem przez zwykłą nieostrożność) to albo to komuś oddaj, a jeśli jesteś z wrocka to możesz