Wpis z mikrobloga

Mirki, planuję zakup samochodu. Znalazłem ciekawy egzemplarz, ale został kupiony na firmę i gościu chce go sprzedać na fakturę VAT (nie wiem czy to obligatoryjne)? Żeby zmniejszyć podatek, sprzedający zaproponował wpisanie mniejszej kwoty na fakturze. Czy urząd nie naliczy sobie podatku wobec jakiś swoich przeliczników wartości auta, tak jak to robi UC wyliczając PCC?
#samochody #podatki
  • 13
@bigger: tak, ale płacę podatek VAT (nie mam firmy, więc go nie odliczę). Rozumiem, że tutaj Urząd sobie nie wylicza go od własnego przelicznika, tylko płacę podatek od kwoty na fakturze? Nawet jak auto warte 20 tys, a sprzedający wpisze 5?
@bigger: przy okazji zapytam. Na historia.gov.pl znalazłem ten pojazd. Ale brakuje przeglądów za 2014 i 2016 rok (pojazd miał jednego właściciela). Da się to jakoś wytłumaczyć? Może niektóre serwisy nie wpisują?
@bigger
@persil91
Jak samochód jest z 2012 to przegląd miał tylko w 2015 i 2017.
Pamiętaj, że masz dwa lata rękojmi (chyba że sprzedający ja wyraźnie ograniczy do roku), a zmniejszona kwota na fakturze uderza przy reklamacji w Ciebie.
@mawojciech: auto jest z 2007.Sprzedający się tłumaczy, że niby zapomniał o przeglądzie, pojechał gdzieś na szybko i może nie wpisali...

@kisieloovy: trochę mi zależy na danym egzemplarzu, bo jest dobry (serwisowany w ASO, pierwszy właściciel, niski przebieg potwierdzony na historia gov, w dobrej konfiguracji, z dobrym wyposażeniem). Cena z VATem jest za wysoka, a nie chce tylko przez to skreślić pojazdu. Zresztą, nawet jak kupię szrota (a to auto na