Wpis z mikrobloga

Kilka uwag do tej wypowiedzi Waszczykowskiego o planowaniu zakazu wjazdu dla osob blokujacych ekshumacje szczątków Polaków na Ukrainie i osob 'nakładajacych" mundur SS galizien.
Co prawda nie słyszałem tego na zywo, ale jak na Waszczykowskiego to bardzo dobrze pomyślane. Nastepuje to wtedy gdy nie dała rezultatu wizyta Glińskiego. Strona Polska postanowiła wtedy niezwykle mocno zaakcentować negatywny wpływ Wjatrowycza na stosunki polsko ukrianskie. Był cały szereg wypowiedzi - min. Dziedziczaka, ze strony IPN (tu było kilka wpadek, które pozwoliły Wjatrowyczowi skontrowac, ale to tylko potiwerdza moje krytyczne oceny IPN) i kilku innych polityków.

Waszczykowski mówiąc o ewentualnym zakazie dla blokujacych ekshumacje ma na myśli oczywisciem.innymi autora tego zakazu czyli Wjatrowycza - mamy więc kolejny atak na te osobę markerowaną jako przeszkoda we wzajemnych stosunkach.

Kwestia zakazu dla ubierajcych mundury SS Galizien nie wiem kogo dotyczy. Je ubieraja jacyś statysci. Być może dodano tę kwestię dla wzmocnienia negatynego przekazu jaki idzie wobec Ukrainy także w świat.

Bardzo sprytne jest też zasugerowanie, że wizyta prezydenta Dudy na Ukrainie nie jest pewna. Było już kilka takich sytuacji i Ukraincy moga się starać uniknąc kolejnej i być skłonni na jakieś ustepstwa.

Czy Wjatrowycz będzie pod naciskiem Polski zdymisjonowany? To byłoby ryzykowne dla ukrainskiej władzy - moga sie obawiać, czy nie rozpeta jakiejś krucjaty i nie wzmocni obozu krytycznego wobec Poroszenki. Poza tym, taki krok byłby bardzo czytelny i moglby zostąc odebrany jako ustpestwo.
Dlatego bardziej prawdopdobne sa jakieś ustalenia na wyższych szczeblach.

#ukraina
  • 6
@szurszur: Dokladnie przemsylalem dokladnie co on tam powiedzial i wyszlo mi ze to jakas sciema. Nic sie nie zmienia. Zakaz moze dostac 12 osob, z tego slynnego pogrzemu SS Galizen i nikt wiecej. Robienie laski Ukrainie trwa nadal. Wypowiedz Waszczykowskiego niczego nie zmienia i tyle. Masz plusza
@Dawidino @galonim: Z reguły nie zgadzam się z szurszurem w kwestiach wschodnich, ale atakowanie go in personam za to, że zajmuje się wschodnimi sprawami tylko za to, że się nimi zajmuje jest śmieszne. O wielu rzeczach bym nie wiedział gdyby nie jego wpisy.