Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy!
Mam problem z dopiero co złożoną drukarką 3d Anet A8. Drukarka nie chce nagrzewać dyszy ani stołu, po zmierzeniu nie ma żadnego napięcia na stykach płyty głównej. Podgrzewanie zapalniczką dyszy nie zmienia wyświetleń na ekranie (def).

#aneta8 #prusai3 #druk3d #reprap
  • 35
  • Odpowiedz
@PiS_on_Poland: Spoko, że wrzuciłeś mi linka. Czytałem go już wcześniej, ale nie jest tam wyjaśnione dlaczego. W artykule jest napisane że takie zamocowanie ma niwelować bicie śruby w osi pionowej. Skąd ono ma się niby brać?

Spójrz na to z drugiej strony. W momencie jak masz luz pomiędzy śrubą a wałem silnika przy jakimkolwiek ruchu bezwładność osi x będzie powodować jej oscylacje (bo sprzęgło będzie się uginać) W przypadku jak oś
  • Odpowiedz
Jeżeli położysz śrubę bezpośrednio na wale silnika to taki układ jest sztywny. Wydawać by się mogło, że to dobrze ale taki układ nie tłumi drgań. W takim przypadku sprzęgło zwyczajnie nie pracuje bo w jego obrębie nie ma ruchu.

Śruby nigdy nie są idealnie proste i nigdy nie są idealnie ustawione pionowo stąd bicie.

Łączenie wału na sztywno ze śrubą to samo co usztywnianie górnej części śruby. Drgania zamiast się tłumić przenoszą
  • Odpowiedz
Albo wstawiasz kulkę albo zostawiasz luz.


@PiS_on_Poland: W tym momencie tez masz sztywną oś pionową. Tak samo jak bez kulki gdy wałki się dotykają.

W takim przypadku sprzęgło zwyczajnie nie pracuje bo w jego obrębie nie ma ruchu


pracuje. Przenosi moment obrotowy na śrubę.

Śruby nigdy nie są idealnie proste i nigdy nie są idealnie ustawione pionowo stąd bicie.


dlatego zostawiasz górę śruby pływającą. Sztywność ma zapewnić wałek liniowy obok. Trapez
  • Odpowiedz
@fantasmag0ria:
Istotą sprzęgła nie jest przenoszenie momentu obrotowego, to mógłbyś zrobić zwykłym łącznikiem. Istotą sprzęgła jest tłumienie sił bocznych. Dlatego napisałem, że nie pracuje. W sztywnym połączeniu niemożliwy jest przechył śruby a wiec niemożliwe jest też tłumienie.

Kilkumilimetrowa przerwa ma znikomy wpływu na przenoszenie momentu.

Jest fundamentalna różnica pomiędzy kulką a sztywnym połączeniem. W przypadku kulki śruba może się gibać na boki.
  • Odpowiedz
@fantasmag0ria: Obejrzałem ale nie przekonuje mnie to. Montując śrubę nie trzyma jej równolegle do stołu, tylko mu zwisa. Czemu potem nie podniósł jej do góry o taki sam kąt? Według mnie to właśnie skutek sztywnego zamocowania.

Ale nie demontuj drukarki żeby mnie przekonać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ponieważ nie mam problemów z osią z zostanę przy swoim rozwiązaniu. A kolega medi32 będzie mógł potestować różne rozwiązania i
  • Odpowiedz
Co zrobić gdy dół wydruku jest węższy niż góra? Jestem na etapie drukowania pokręteł na nakrętki M3 do stołu lecz nakrętka nie chce wejść bo się wydruk skurczył.
  • Odpowiedz
@medi32: Drukujesz z PLA? Ten materiał ma mały skurcz. To raczej problem z nietrzymaniem wymiaru w przypadku małych otworów. Temperaturę głowicy ustawiasz taką jaką sugeruje producent filamentu. Typowy zakres 190-220. Czasami mniej. Jeżeli widzisz, że filament nie płynie dobrze to możesz zmniejszyć/zwiększyć o 5C i zobaczyć czy jest różnica albo możesz wydrukować temperature calibration tower i wtedy ustawić optymalną temperaturę. Stół u mnie jest na 50C. Wysokość warstwy standardowa 0.2.
A
  • Odpowiedz