Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do mireczków, które bawiły się w ambilight na arduino taśmami WS2811/WS2812. Okleiłem sobie już prawie cały TV, wyszło mi ponad 2 metry tasmy, 5V 60led/m. I zasilam ją teraz z zasilacza komputerowego i taśma świeci tylko na pierwszym metrze ( ͡° ʖ̯ ͡°) W miejscu gdzie światło się urywa, nie ma żadnego łączenia albo lutów, więc wychodzi na to, że to problem z zasileniem. Problem powtórzył mi się już drugi raz, na innym fragmencie taśmy, bo już myślałem, że to wina pojedynczego LEDa. Dobrze myslę, że muszę poprowadzić do tego miejsca dodatkowy kabel z 5V? Trochę to głupie, na 12V można przecież zasilić całą taśmę 5m... Taśmę podpinam pod Arduino z przykładem do neoPixel, może to wina softu?

#kiciochopyta #elektronika #ws2812 #ws2812b #arduino #neopixel
  • 10
@ZoNKeR: bo 60ledów/metr na chińskiej taśmie z cieniutką warstwą miedzi = problemy.
Dlaczego? Kilka możliwych problemów:
- Bo spadek napięcia z powodu prądu pobieranego przez świecące ledy. Dlaczego nie działają następne? bo spadek jest nie tylko na zasilaniu, ale też i na masie, przez co sygnał logiczny "nie przechodzi" dalej, bo jego poziomy 0/5v na wejściu - na wyjściu po X diod - są względem "przesuniętej" (przez spadek napięcia) masy do
@sztajek: Tak, ustawiłem na 60led/m. Podejrzewam, ze inny program wysyłał sygnał z mniejszą jasnością lub był "prostszy" dla czipów i dlatego łapał po zmianie dalej. Gdy zapalałem podstawowym przykładem jeden LED u dało mi się dojść do max. 80.

@hrumque: Właśnie dokopałem się do tego: https://learn.adafruit.com/adafruit-neopixel-uberguide/powering-neopixels i jet tutaj to trochę wyjaśnione.Wychodzi zatem na to, że muszę w przynajmniej jeszcze jednym miejscu dolutować zasilanie 5V. Powiedz mi mireczku, co zrobić
@ZoNKeR: pewnym rozwiązaniem jest podpinanie masy oraz zasilania z początku i z końca taśmy. Albo co kawałek tasmy + i - zasilania, a na początku - tylko masa i sterowanie wpuszczane. Ogólnie długie tasmy z WS2812b są trochę problematyczne, nawet jak ci to na stole raz dobrze zadziała - to miewają kaprysy pod wpływem temperatury i fazy księżyca...
@ZoNKeR: czyli ile razem masz diod do zaświecania? W tych przykładach podajesz ich konkretna ilośc, a nie ile znajduje sie ich na metrze. O ile dobrze zrozumiałem Twoja odpowiedz.
czy podpinając na końcu i początku, prąd pójdzie w dobrą stronę? Nie będzie się to kłócić?


@ZoNKeR: prąd będzie płynął od źródła do odbiornika (odbiorników). Skoro zasilisz z obu stron - to będzie płynął dwoma drogami, czyli będzie każdą z nich płynął mniejszy (powiedzmy, że się rozłoży po połowie) więc też i spadek napięcia będzie mniejszy (powiedzmy że o połowe)