Wpis z mikrobloga

Mirki zna sie ktos na elektronice? Posiadam koncowke mocy ADS LX500 i po podłączeniu do niej dla testu malego glosnika 4Ohm 15w (od starych logitechow) jeden kanal po mocniejszym podglosnieniu wylacza sie i zapala sie kontrolka protect i clip. Na drugim kanale sie to nie dzieje. W momencie jak wlacze wzmacniacz bez obciazenia zapala sie tylko kontrolka clip na obydwu kanalach w momencie jak dam na amxa, i zaden z nich sie nie wylacza- czyli w normie. Teraz sie zastanawiam czy uszkodzona jest koncowka mocy na jednym kanale, czy moze to ten glosnik jest jakis dziwny :/ Koncowka ma 2x250w dla 4OHm wiec spokojnie powinna uciągać:<
#elektronika #audio #pomocy #kiciochypyta a no i najwazniejsze #elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@Djkudlaty slychac i widać że przekaźnik na końcówce od kanału a się rozlacza w momencie pojawienia się protect. Może wspomnę że zamiast bezpiecznika 4A na zasilaniu wsadzilem 1.5A, ale chyba jeśli to miał by być powód to działo by się tak na obu kanałach?
  • Odpowiedz
@fgjfgyuft: uszkodzone tranzystory w końcówce mocy.
Na małej głośności gra na samych driverach, ale zaraz przy większej przekracza różnicę potencjału na rezystorach ograniczających prąd (bo nie przez nie płynie prąd) i włącza się protect bo myśli że płyną straszne prądy.
  • Odpowiedz
@fgjfgyuft nie. Bez obciążenia nie płynie prąd i nie ma spadku napięcia, więc nic nie wykrywa uszkodzenia.
Btw dramatu nie ma, kilka tranzystorow wymienić nie problem
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque dorwalem modele tranzystorow w tej końcówce. Łącznie za 8tranzystorow wyjdzie mi 50zl, jednak wpadłem na pomysł żeby przełożyć narazie tranzystory z tego sprawnego kanału, sprawdzić czy poleci na nich i wtedy zamówić, jeśli będzie hulalo. Myślisz że to dobry pomysł?
@EDIT:
Chodzi mi głównie o to czy nie zmieni się wartość prądu spoczynkowego. Niby nie powinno się to stać bo wartość rezystancji się nie zmieni, Ale wolę sie upewnić od
  • Odpowiedz
@fgjfgyuft zmieni się ale bez dramatu. Na pałe wszystkich bym jie wymieniał bo na 90 jedna polowa jest ok. A mozliwe ze nawet wszystkie sa ok, a upalony jest rezystor ktorys wyrownawczo-pomiarowy (takie tam po 0.1 -0.33 ohma w kazdej parze tranzystorow). Albo poszedl tranzystor oraz ten rezystor, w kazdym razie trzeba działać mądrze a nie na pałę
  • Odpowiedz
@hrumque: pierwsze co zrobie jak wroce ze studiow do domu to pomierze te tranzystory miernikiem, jesli okze sie ze sa sprawne to bede mial hydrozagadke, bo do ADS'ow nie ma zadnych datasheetow a szukanie na slepo tych rezystorów będzie... troche trwalo. Jest jakas zasada co do ich umieszczenia? Niedaleko samych MOSFETów, albo w jakims konkretnym miejscu?
  • Odpowiedz
Jest jakas zasada co do ich umieszczenia? Niedaleko samych MOSFETów, albo w jakims konkretnym miejscu?

@fgjfgyuft: ta, to są takie wielkie białe kostki (5-20W) przy tranzystorach samych, nie da się tego przegapić, powinny mieć jakieś ułamki oma rezystancji

Gdyby oba kanały się tak zachowywały jak piszesz, to (poza oczywiscie możliwością takiego samego upalenia obu kanałów) może być uwalony układ soft-startu, bo one sobie potrafiły paść radośnie od wielu cykli zasilania (realnie
  • Odpowiedz
@fgjfgyuft: wymienić i badać tranzystor w okolicy, bo te rezystory to jest kawał drutu zalany w ceramice - jak odparował, to znaczy że dostał naprawdę sporego strzała, a to się zdarza wtedy, gdy tranzystor obok (albo para góra-dół) też odparował (na zwarcie, co spowodowało odspawanie się tych rezystorów). W końcu ~+/- 45v zasilania przyłożone do rezystorów 2x 0.33ohma daje sporą moc, większa niż 20W tych rezystorów ;)
  • Odpowiedz
ten rezystor prawdopodobnie idzie (w szereg z kondensatorem) między wyjście wzmacniacza a masę, do kompensacji obciążenia. PRzeważnie są popalone - wystarczy solidne sprzęgnięcie lub dużo wysokich tonów i brak podłączonego głośnika, i on odparowuje. Lepiej go uzupełnić bo poprawia stabilność pracy wzmacniacza, ale nie jest krytyczny (bez niego też będzie działać)
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque pomierzylem tranzystory na obu końcówkach i okazały się sprawne, to samo rezystory. Pokusił mnie jednak ten spalony rezystor, i wlutowalem ten ze sprawnej końcówki i problem znikł. Mam już ostatnie pytanie do Ciebie w tej sprawie. Czy orientujesz się jaka powinna być wartość tego rezystora? Jest tak popalony że na ani uszkodzonym ani po części sprawnym nie mogę odczytać jego wartości. Miernik pokazuje koło 4 Ohm. Możliwe że to właściwa wartość?
  • Odpowiedz