Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika, mam kolejne pytanie, o dziwo nie mogę znaleźć na internecie odpowiedzi - chyba że źle myślę.

Ostatnio z nudów z pomocą pewnego Mirka zrobiłem sobie odcięcie zapłonu. Wymyśliłem tym razem żeby pogrzebać przy lampce od podsufitki.

Chciałbym żeby lampka po zamknięciu drzwi powoli sobie przygasała zamiast gasnąć od razu. I moje pytanie - Jak obliczyć jaki kondensator potrzebuje? Zmierzyć miernikiem pobór prądu i na tej podstawie trzeba będzie myśleć dalej? W internecie o dziwo cisza na ten temat...

#elektronika #samochody
  • 7
Napięcie wyższe od napięcia zasilania lampki, pojemność zależnie od tego, jak długo ma przygasać. Trudno powiedzieć, jaki pobór prądu ma ta lampka. Ja bym po prostu kupił kilka większych i kombinował. Tylko pamiętaj o polaryzacji przy kondensatorach elektrolitycznych.
@mateo_k pobór prądu ja sobie zmierzę w domu. Tylko kwestia tego jak to że oblicza - nie mam przeciez odniesienia jaki to "większy" a jaki "mniejszy".

Szukając tego teraz ktoś na elektrodzie napisał że diody LED (lampka LED w podsufitce u mnie jak to ma znaczenie) steruje się prądem a nie napięciem :/
@NewEpisode: Żeby światło sobie przygasało powiedzmy przez 3-5 sekund to byś musiał tam wrzucić kondensator chyba wielkości puszki piwa. Grzebać musisz tam skąd wychodzi zasilanie oświetlenia wnętrza żeby to było zrobine dobrze.

Co do ledów to fakt - one szamają mało prądu także możesz taki efekt uzyskać na kondensatorze ale to byś musiał tam wrąbać znowu kilka potężnych kondensatorów.

Co do policzenia czasu to fizyka - prąd to ilość Culombów(ładunek) w
@Tymian to w takim razie jak to jest zrobione w nowszych autach? Nie chce mi się wierzyć żeby tam były gdzieś poukrywane kondensatory. A co do wielkości to coś mi nie pasuje, kondensator 0,5F będzie gdzieś puszki piwa - w car audio on przecież starcza na przynajmniej 300W "strzału" z glosnika.
@NewEpisode: jest to zrobione tak że gdzieś ukryty siedzi sobie scalaczek który w momencie w którym widzi że znika sygnał otwartych drzwi to zaczyna za pomocą PWM zmniejszać napięcie skuteczne w skutek czego oświetlenie zaczyna przygasać.

ten kondensator tylko pomaga przy tym strzale a nie go generuje
@NewEpisode: dioda świecąca jest sterowana prądowo. Można to zapewnić za pomocą rezystora ograniczającego prąd diody (prawo Ohma) albo używając specjalnego układu. Inna rzecz, że zmniejszając napięcie zasilania diody, spada również prąd przez nią pobierany.