Wpis z mikrobloga

@Shades: spróbuj na 18mm, ISO 800, czas 10-30s (w zależności od punktowości gwiazdek).
Jak znajdziesz optimum, to zwiększają ogniskową.
Powyżej 50mm będziesz potrzebował jakiegoś napędu do niwelowania ruchu gwiazd (np. Montaż paralaktyczny).
Przy ISO powyżej 1600 będziesz miał pewnie samą kasze na zdjęciu.
@jgoluch: Dzięki za szybką odpowiedź. Co do samego ISO, czasu naświetlania i osprzętu dodatkowego coś wiem, bo jest to w miarę zrozumiałe, ale mam wielki problem jak otrzymać dark'i, używając multiple exposure otrzymuje tylko jedno zdjęcie z tego co rozumiem jest ono złożone z trzech, czy nie możność uzyskania darków wynika z ograniczeń DLSR, czy po prostu nie wiem jak je się robi?
@Shades: nie baw się w multiple exposure.
Lighty - normalne zdjęcia, np 50x30sek ISO800, w temperaturze np 10*C
Darki - tak samo jak Lighty, te same ustawienia aparatu, temperatura otoczenia, ale obiektyw jest zasłonięty (zakręty), usuwa się tym m.inn. hotpixele
Biasy- fotka o minimalnym czasie naświetlania, u mnie jest to 1/8000s, j.w
Flaty- fotka zrobiona w taki sposób aby histogram był idealnie na środku, samo zdjęcie ma być możliwie idealnie równo
@jgoluch: Super, właśnie takiego wyjaśnienia potrzebowałem :D
Mam jeszcze tylko jedno pytanie, znasz może jakieś ciekawe fora lub kanały na yt odnośnie tego tematu?
@Shades wężyk spustowy mam taki sam. Jednak bez napędu paralaktycznego i tak nie przekroczyła 30s, plusem jest jednak wyzwalania bezdotykowe aparatu, więc niweluje się tym poruszenie.
Statyw musi być stabilny, aby utrzymał ciężar aparatu, szczególnie kiedy masz lekki wiaterek, często w tych tanich statywach głowica chwieje się jak trzcina na wietrze.