Wpis z mikrobloga

  • 21
@Siwulek oni sie podniecaja bandytami? a kto stawia tym bandytom pomniki xd

a tak serio to powinno czcic sie bohaterow a bandytów potępiać, co mysla sobie litwini kiedy lupaszka chowany jest jak bohater wybawiciel? - to samo co my kiedy widizmy pomniki dla bandery
  • Odpowiedz
@Siwulek Nie trzeba być neuropkiem, by czuć pogardę względem zwykłych zbrodniarzy, kreowanych dzisiaj na bohaterów. Wstyd mi za wszystkich tych, którzy przyczynili się do wykreowania tych legend - do gawiedzi, brykającej dumnie w "koszulkach wyklętych" nie mam pretensji, bo gąbka zamiast kręgosłupa wartości i ideałów to przywilej młodości.
Potwornie smutno jest, jeżdżąc po Polsce, widywać nazwiska Łupaszki i spółki na placach, rondach i ulicach.
  • Odpowiedz
@fredo2: Bardzo ładnie, że cytujesz IPN, tylko że ten cały post i cytat jest nieco wyrwany z kontekstu. Zbrodnia w Dubinkach była odpowiedzią na to co kilka dni wcześniej zrobili Litwini - kolaboracyjna litewska policja wymordowała w Glinciszkach 38 osób narodowości polskiej, głównie kobiety i dzieci. Dubinki zostały wzięte za cel, bo właśnie tam mieszkała duża część policjantów, którzy dokonali zbrodni w Glinciszkach. Ponadto Litwini, ramię w ramię z Niemcami,
  • Odpowiedz
Zbrodnia w Dubinkach


@JanLaguna: ale przyznajesz że to zbrodnia?

była odpowiedzią na to co kilka dni wcześniej zrobili Litwin


@JanLaguna: czym to się różni od łapanek (i rozstrzeliwań) przeprowadzanych przez nazistów?
  • Odpowiedz
ale przyznajesz że to zbrodnia?


@megawatt: nie kwestionuję tego, że to zbrodnia. Tak jak napisałem, chcę tylko całej prawdy. Skoro mówimy o zbrodni w Dubinkach, to warto także dowiedzieć się co na Willeńszyźnie wyprawiali Litwini, którzy licznie kolaborowali z Niemcami.

@siodemkaxx: Grzeczniej. Ja tylko podaję kontekst historyczny zbrodni w Dubinkach, którego autor nie podał. Zresztą rozkaz Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego(dowódca okręgu Wileńskiego AK) wyraźnie zakazywał represji na ludności cywilnej. Nie boję się nazwać Szendzielarza zbrodniarzem, ale chcę żeby takie określenia były używane przez ludzi
  • Odpowiedz
@fhsdjklvgnasiogfy: Jaki sznur? Najpierw sąd a potem sprawiedliwy wyrok. Dla twojej wiadomości polskie prawo nie przewiduje kary śmierci - twój sznur się na nic nie przyda. Najpierw sami krzyczycie "sprawiedliwości, sprawiedliwości!" a teraz krzyczycie "sznura, sznura!". I zaraz do mnie z pretensją, bo podaję kontekst historyczny, oj wykopki.
  • Odpowiedz
Jest chyba jednak pewna subtelna różnica między walkami AK vs litewska kolaboracyjna policja a litewska kolaboracyjna policja vs polska ludność cywilna.


@JanLaguna ale przecież właśnie o to chodzi, że jest różnica. Dlatego "Wilk" jasno wyznaczył cel odwetu, jakim miały być litewskie oddziały zbrojne. Tymczasem Łupaszka wymordował wtedy ludzi na terenie 4 gmin, a z ustalonych nazwisk ofiar wynika, że 75% stanowiły kobiety i dzieci.
  • Odpowiedz
@JanLaguna: Niebywałe, a zatem Łupaszko miał jednak powód, by wydać rozkaz wymordowania ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci! To całkowicie zmienia postać rzeczy - mea maxima culpa. Kto wie, może w takim razie powinniśmy w innym świetle postrzegać pana Breivika i innych biedaków, którzy zostali brutalnie potraktowani przez ślepy wymiar sprawiedliwości? Wszak i oni posiadali swoje powody, które zmotywowały ich do wydarzeń, w których odegrali główne role?

  • Odpowiedz
@falszywy_prosty_pasek: ale o co Ci chodzi? Przecież ja nazywam Łupaszkę zbrodniarzem i uważam, że po wojnie powinien stanąć przed sądem. Ty się mnie czepiasz, że ja w jakiś sposób chcę umniejszyć znaczeniu jego czynom. ( ͡º ͜ʖ͡º) To jest absurd. Ja po prostu chcę, żeby osoby, które czytają ten post miały świadomość nie tylko tego, że Łupaszka to zły człowieka, ale też tego, że Litwini
  • Odpowiedz
Wydarzenia były odwetem za śmierć mieszkańców Glinciszek. 20 czerwca 1944 roku litewski oddział Schutzmannschaftzamordował w Glinciszkach 39 Polaków, także kobiety i dzieci. Działania sprowokowane były też serią mordów dokonanych przez formacje litewskie na ludności cywilnej w Pawłowie, Adamowszczyźnie i Sieńkowszczyźnie.
  • Odpowiedz
@fortune_teller: dlaczego mnie obrażasz? Skoro plusujesz wpis o zbrodni w Dubinkach to uznałem, że chcesz poznać także historię Wileńszyzny z nieco szerszej perspektywy. Z jakiego powodu nazywasz mnie narodowcem? Moje poglądy są dalekie od poglądów narodowych, nawet mógłbym je tutaj opisać, ale raz że byłby to offtopem a dwa to wydaje mi się, że jesteś jednak zbyt ograniczonym człowiekiem, żeby je zrozumieć, miłego wieczoru.
  • Odpowiedz
@JanLaguna: Miło, że w materii Łupaszki osiągnęliśmy konsensus. Nie rozumiem jednak dlaczego, chcąc walczyć z generalizowaniem, sam się jemu oddajesz, twierdząc, iż wszyscy, którzy weszli z Tobą w spór merytoryczny w niniejszym wątku, nie znają powojennej historii Polski.
  • Odpowiedz