Wpis z mikrobloga

Mireczki z #diy #elektronika #arduino #lutowanie
Skończył mi się w pracy grot do lutownicy (po okołu roku eksploatacji) to wziąłem go na pulpit.
Stacja to JBC ale kosztuje ponad 2k brutto złota więc mnie na nią nie stać (a na pewno nie wydam tyle kasy na zbędne bajery). Za to wybór grotów jest szeroki a stosunek ceny do trwałości bardzo dobry. Cena samej kolby nie jest zaporowa klik bo to około 313 pln (pewnie jak kupię przez firmę to będzie znacznie taniej).
Przykładowy grot nóż kosztuje około 145 pln.
Licząc tak - kolba plus grot to 458 pln. Zasilanie wziąłbym z atx'a 12V @10A to aż za dużo. Trzeba dopasować jakąś przetwornicę buck-boost o prądzie do 10A i arduino. Wymyśliłem tak:
grzałka ma swoją rezystancję zależną od temperatury. grzejemy prądem I przez czast t np. 200 ms. wyłączamy grzanie i przez 1ms sprawdzamy jaka jest rezystancja. ustalamy nową wartość prądu i załączamy grzanie na następne 200 ms. i tak w koło macieju. Masa zasilania grota jest na jego obudowie więc można przystosować każdy stojak do lutownic tak, żeby następowała hibernacja. Całe przedsięwzięcie oceniam na jakieś 600 pln.
Co o tym myślicie?
  • 15
@Analityk: zbyt dużo kombinujesz. Groty technicznie wyglądają jak T100 - spróbuj tego przy zasilaniu 24v (groty kosztują grosze w porównaniu do twoich, jakieś ~30-40zł), i zobacz jak ci się sprawdza. Jak nie T100 z malutką "długopisową" lutownicą (dopiero co była w promocjach na BG za pół obecnej ceny), to T12 Hakko do którego groty-grzałki, "kolba" oraz stacje (z wyświetlaczem oled, led, do wyboru koloru) też kosztują taniej, niż komponenty do ich
@Loperamid: nie. grzałka robi za termoparę.
edit: błąd. grot ma 3 piny - jedna końcówka grzałki, jedna końcówka termopary i wspólna końcówka dla grzałki i termopary.. w każdym razie, nie wolno jednocześnie grzać i próbkować temperatury
@Analityk: jest kilka filmików na YT o DIY stacjach JBC, temat na pewno warty zachodu :) nie zapomnij zaimplementować wszystkich funkcji typu sleep/hibernate, bo dzięki temu groty mają mega żywotność. A pomaga temu też bardzo szybkie nagrzewanie, bo nie przeszkadza w częstym odkładaniu grotu - JBC nagrzewa się w ~3-5 sekund..
Jeżeli chodzi o detekcję odłożenia kolby, to z tego co mi mówili, metalowa obudowa stacji jest pod lekkim napięciem i
Visher - @Analityk: jest kilka filmików na YT o DIY stacjach JBC, temat na pewno wart...
@hrumque: To nie są drogie groty, to urządzenia typowo serwisowe, gdzie stacja pracuje 24 godziny na dobę 5 dni w tygodniu dlatego nie sądzę a na pewno byłbym w ciężkim szoku gdyby jakieś chińskie grociki za 20 pln im dorównały.

JBC nagrzewa się w ~3-5 sekund


@Visher: Przecież pracuje na niej od ponad roku ;-)
Utrzymaniu żywotności pomaga również lutowanie z możliwie niską temp. do SnPb mam ledwie 330 deg.
To nie są drogie groty, to urządzenia typowo serwisowe, gdzie stacja pracuje 24 godziny na dobę 5 dni w tygodniu dlatego nie sądzę a na pewno byłbym w ciężkim szoku gdyby jakieś chińskie grociki za 20 pln im dorównały.


@Analityk: no to jak u mnie Goot - i te kilka lat na tym samym grocie, i choć wygląda jak pogrzebacz - nadal tak samo dobrze się zwilża. No i tam też
@hrumque: No dobra, powiedzmy, że prototyp będzie bezkolbowy (kolba będzie improwizowana a grot podłączę na krótko) i porównam oba groty. Pytanie numer dwa, czy przetwornicę 12V 10A na 0 - 20V widziałeś gdzieś u chińczyków? Czy sam muszę sobie zrobić (miałoby to swoje zalety).
@hrumque: zasilacz DC laptopowy będzie dużo lepszą i wydajniejszą opcją, rezystancja grzałki w tym filmiku co wrzuciłem to coś koło 2.9 Ohma, co przy 19.5V da 6.7 A prądu i niemal dokładnie nominalne 130 W mocy stacji JBC
@Analityk Polecam artykuł: http://ebike.nexun.pl/przerobka-stacji-lutowniczej/


@Kammil: dobra sprawa, sprytna podpięcie grotów GOOT do taniej stacji.
ALE widzę tam jeden spory błąd.
Tak goot, jak i te tanie stacyjki nie mają rezystancyjnych czujników temperatury, tylko TERMOPARY, przeważnie typu K, do pomiaru temperatury. Czyli element generujący NAPIĘCIE (stąd istotna polaryzacja) zależne od temperatury (a w rzeczywistości - różnicy temperatur). Kalibrowanie termopary opornikiem w szereg to trochę gwałt na metrologii...
@hrumque: Cytując autora wpisu:

"Mimo, że to termopara, to sposób na tą przeróbkę korzysta z innej cechy termopary, jej także zmienia się rezystancja adekwatnie do temperatury i można to wykorzystać. Nie jest to fakt znany, ale jest i działa"
Kalibrowanie termopary opornikiem w szereg to trochę gwałt na metrologii...


@hrumque: Trochę.
Mam zasilacz 19V @3,4A, zapomniałem o nim. Czyli potrzebuję przetwornicy step down. To co pokazałeś to typowy układ z kostką UC3843, robiłem już na tym kilka rzeczy ale cena od chińczyka jest powalająca. Za 12 pln to tego sam nie zrobię ale muszę mieć możliwość wysterowania tego układu wg moich potrzeb, najlepiej z PWM.
Jak podam stan wysoki