Wpis z mikrobloga

2 828 - 2 = 2 826

Tytuł: Dziwne przypadki ludzkiego mózgu
Autor: Sam Kean (tłum. Adam Wawrzyński)
Gatunek: popularnonaukowa, neuronauka, biografia
★★★★★★★★

Sam Kean źle zaczął. Zamiast wciągnąć w historie neurobiologów, którzy dokonywali przełomowych i niesamowitych odkryć, Kean poszedł w chronologię. I tak na początku trzeba się przemęczyć, bo pierwsze rozdziały są bardziej o historii niż neuronauce. Ale gdy tylko opuścimy dwór francuskiego króla, jest już świetnie. Kean opisuje fascynujące badania starszych i nowszych neuronaukowców, w tym oczywiście i klasyk - przypadek Phineasa Gage'a. Mój ulubiony rozdział to ten o niejakim nobliście Danielu Gajdusku i o tym, jak ruszył w dzicz, żeby badać magiczną chorobę, co doprowadziło do wielkiego odkrycia naukowego. Dziwne przypadki ludzkiego mózgu są lepsze z każdą następną stroną.

Tytuł: Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?
Autor: Michael Gazzaniga (tłum. Agnieszka Nowak)
Gatunek: popularnonaukowa, neuronauka
★★★★★★★

Gazzaniga to tuza neuronauki. Nie pamiętam książki o neuronauce, w której nie byłby wspomniany, a już na pewno nie znam takiej, gdzie nie byłoby żadnej pozycji Gazzanigi w bibliografii. I w tym szkopuł - dużo treści z tej w sumie dosyć nowej książki (wydana w 2011 roku) była mi dobrze znana. Fakt faktem, że dla tej dziedziny 6 lat to szmat czasu, bo tak szybko się rozwija. W każdym razie warto sięgnąć po Gazzanigę. U nikogo innego nie znalazłem tak dobrego wyjaśnienia tego, kim człowiek właściwie jest. Pomysł naszego wewnętrznego "Interpretatora" jest świetny i mocno zapada w pamięć.

#ksiazki #neuronauka

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
RDwojak - 2 828 - 2 = 2 826

Tytuł: Dziwne przypadki ludzkiego mózgu
Autor: Sam Ke...

źródło: comment_1ygM7R26SuRkwLkTlZ2ZSvRHXeZv9cIQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz