Wpis z mikrobloga

Wraz z dzisiejszym porankiem na stronie głównej Wykopu wylądował fajny i interesujący filmik na temat nadprzewodnictwa (LINK). Zjawisko to może mieć wiele potencjalnych zastosowań. Jednym z ciekawszych jest SMES, czyli nadprzewodnikowy zasobnik energii.

W jednym ze swoich tekstów pisałem już, jak trudno jest zmagazynować energię elektryczną. Głównie w tym celu wykorzystujemy akumulatory. Jednak już nie od dziś wiadomo, że energię można zgromadzić w polu magnetycznym cewki. Tyle że zwykłe cewki są wykonane z przewodników — jak popłynie przez nie prąd, to istnieje rezystancja i mamy straty, co nie jest fajne. A co jakby zrobić taką cewkę z nadprzewodnika, materiału, który w określonych warunkach nie ma rezystancji? Wtedy historia nabiera kolorów.

Przyjrzyjmy się dokładniej idei takiego akumulowania energii. Polega to na tym, że cewkę wykonaną z nadprzewodnikowego drutu umieszczamy w bardzo niskiej temperaturze i pozwalamy, aby płyną przez nią stały prąd elektryczny. Ten prąd nie znika, bo nie ma rezystancji, a powoduje „naładowanie cewki”, czyli utworzenie stałego pola magnetycznego. Energię z pola magnetycznego możemy bez problemu odzyskać, gdy akurat jest nam potrzebna.
SMES'y mają wiele zalet. Między innymi mają krótki czas ładowania i rozładowania. #!$%@?ą się dużą wydajnością i niskim współczynnikiem strat. Poprawiają też stabilność sieci zasilającej. Mogłyby mieć zastosowanie na przykład w przemyśle motoryzacyjnym.

Co ciekawe mimo stosunkowo dużych kosztów, które wiążą się z ochładzaniem nadprzewodników SMES'y są produkowane przemysłowo i już znajdują komercyjne zastosowanie w sieciach elektroenergetycznych w USA. Prace badawcze nad nadprzewodnikowymi zasobnikami energii są prowadzone w zachodniej Europie, Japonii, Rosji, Korei, Chinach, jak również i w Polsce między innymi na Politechnice Lubelskiej.

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

Pobierz
źródło: comment_bQXY3JyHvOnKlIW6HuWq4cdmWP5aTWIe.jpg
  • 4
@luki-p: trzeba by to dokładnie policzyć, ale to tak jakby mieć pół litrową butelkę z wodą. Jak jest dziurawa to nie spełnia swojego zadania, czy to mały otworek czy trochę większy. Zresztą ciężko znaleźć byłoby takie materiały.