Wpis z mikrobloga

#sondaz #neuropa #4konserwy #polityka

Ciekawy sondaż Ibris, badający poparcie dla partii politycznych wśród ludzi deklarujących swoje poglądy jako lewicowe, centrowe, prawicowe. W nawiasie zmiana względem sierpnia 2016 r.

Osoby deklarujące swoje poglądy jako:

-lewicowe:

PO: 22% (bz)
.N: 21% (-10%)
SLD: 20% (bz)
PiS: 11% (+4%)
Razem: 8% (-2%)
PSL: 7% (+2%)
Kukiz: 2% (-2%)

-centrowe:

PO: 26% (+4%)
PiS: 19% (+7%)
.N: 14% (-17%)
Kukiz: 8% (+2%)
PSL: 6% (-1%)
Razem: 5% (+2%)
SLD: 3% (-2%)

-prawicowe:

PiS: 66% (bz)
PO: 10% (-2%)
.N: 7% (-5%)
Kukiz: 7% (+1%)
PSL: 4% (bz)
Razem: 5% (+2%)
SLD: 3% (-2%)
  • 8
@zavalita: To znaczy ja bardziej chciałem zwrócić uwagę, że większy jest procent wyborców u Razem uważających swoje poglądy za prawicowe, niż w przypadku wyborców PSL. W przypadku K'15 jednak dominuje wśród swojego elektoratu poglądy centrowe bądź prawicowe. Jakaś garstka o poglądach lewicowych głosujących na K'15 to mogą być np. dawni wyborcy Samoobrony.
90procent polakow nie odroznia lewicy od prawicy


@garfyld: Dlatego taka partia Wolność nie potrafiąca dostosować się do rynku wyborczego na siłę będzie deklarować się jako prawicowa mimo, że w polskich warunkach najczęściej podział lewica-prawica dotyczy osi liberalizm-konserwatyzm, a nie socjalizm-liberalizm? I tak w przypadku PiS większość jej wyborców uważa się za prawicowych mimo, że pewnie są etatystami czy zwolennikami prospołecznych reform. Natomiast osoby prorynkowe czy liberalne gospodarczo raczej w większości deklarują
To znaczy ja bardziej chciałem zwrócić uwagę, że większy jest procent wyborców u Razem uważających swoje poglądy za prawicowe, niż w przypadku wyborców PSL.


@Strain: Akurat to pewnie wynika bardziej z błędu statystycznego, niż z czegokolwiek innego. Ciężko jest wyciągać jakieś daleko idące wnioski z czegoś takiego, zwłaszcza że Razem zyskało 2pp od poprzedniego sondażu.