Wpis z mikrobloga

IWAN AJWAZOWSKI (1817-1900)

- Rosjanin, romantyzm
- urodził się na Krymie i tam też (z własnej woli) spędził większość życia
- pochodził z biednej rodziny, na szczęście od młodych lat wykazywał talent malarski, dzięki czemu uzyskał pomoc w uzyskaniu wykształcenia
- ukończył Petersburską ASP
- w 1840 wyruszył w podróż, zwiedził Włochy, Niemcy, Francję, Holandię i Hiszpanię
- specjalizował się w pejzażach morskich
- dobrze operował grą światłem
- malował realistyczne refleksy na wodzie pochodzące od księżyca, słońca czy płonących statków
- równie zręcznie wypełniał obszar nieba, rozchodzące się światło we mgle czy wschód słońca zza chmur
- został mianowany naczelnym malarzem rosyjskiej marynarki, dzięki czemu brał udział w wielu morskich wyprawach, zgarniając wiele inspiracji do swoich prac
- w początkach kariery malował w plenerze, później tylko przebywał w pracowni i niejako produkował taśmowo obrazy
- stworzył ich około 6000, ponad połowa związana z morzem
- podobno był bardzo zręcznym wzrokowcem, malował z pamięci szczegółowe widoki, które widział tylko przez chwilę
- opanował swoją technikę do perfekcji i stosował wiele tricków, duże płótna był kończone w przeciągu kilku godzin
- w ostatniej dekadzie życia eksperymentował, np. malował sceny rodzajowe
- mimo, że należał do przedstawicieli romantyzmu, był też pragmatykiem, organizował i nadzorował wystawy swoich obrazów, dbał o ich dobrą sprzedaż
- dużą część swojego majątku przeznaczał na rozwój rodzinnego miasta (zbudował muzeum, galerię)
- najbardziej znany obraz: Dziewiąta Fala

galeria: https://www.wikiart.org/en/ivan-aivazovsky

#malarznadzis
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - IWAN AJWAZOWSKI (1817-1900)

- Rosjanin, romantyzm
- urodził się na Krymi...

źródło: comment_5soEcD2n0Fyzo5IVIVwUDUXdVriff3Uj.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Dałbym Ci wiadro plusów, gdybym mógł za Aivazovsky'ego. Mój ojciec był oficerem na statkach i zawsze interesowała go szeroko pojęta marynistyka. W domu miał album tego malarza i reprodukcję jednego z jego obrazów. Ja jako gówniak przeglądałem tenże album i wpatrywałem się w obraz często i od małego pokochałem pracę Aivazovsky'ego.
Budo - Dałbym Ci wiadro plusów, gdybym mógł za Aivazovsky'ego. Mój ojciec był oficere...

źródło: comment_P6uCnCRAuq1tYSli6ehsPvn3Mg0kHIr8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@garmil z tą dziewiątą falą jest pewna "legenda"(?) że jest ona największą jaka może być, praktycznie apogeum sztormu.
Oczywiście plus za Ajwazowskiego.
  • Odpowiedz