Wpis z mikrobloga

Kojarzycie jakąś legitną listę 100 najlepszych gier na PC. Przeglądałem trochę internety i w większości w czołówce stoją nówki sztuki o których pewnie za 5 lat mało kto będzie pamiętał, zaś starsze tytuły które na zawsze zostaną w pamięci są znacznie niżej lub w ogóle ich nie ma, no bo graficznie brzydko wyglądają.

#gry #pcmasterrace
  • 20
@NormanCroucher: 100 najlepszych czy raczej szukasz 100 klasyków ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale fakt faktem stare gry nie mają polotu do nowych, nowe korzystają przecież ze sprawdzonych już schematów i często unowocześnionych. Taki Half Life 2 jedna z przełomowych gier, silnik source, pierwsze odwzorowanie fizyki, a obecnie jak w to się gra.. to tak srednio to wypada.
@FeniEnt: jesli chodzi o grafike to owszem, ale niektóre stare gry nadrabiają gameplayem/fabułą/klimatem. Taki np. stary Max Payne 1 którego przeszedłem kilka razy nadal ma niepowtarzalny klimat i fabułę. Half life 2 tez przeszedłem 2 albo 3 razy i fabularnie może odstawał ale gameplay i klimat przyciągał do tej gry. Z kolei nowe gry często mają bardzo dobrą grafikę ale sa monotonne
@wondereq: Gameplayem nadrabia malo starych gier, bo stosuja czesto przestarzale mechanizmy, maja spartaczone sterowanie czy wiaza sie z jeszcze jakimis innymi problemami. Fabularnie gry byly rownie dobre dawniej jak i teraz. Po prostu nie pamietasz o slabych grach, ktore wyszly 20 lat temu, a zapamietujesz tylko te wybitne. Poczytaj sobie jak dziala nostalgia. ;)
@NormanCroucher: Chyba pominales ten fragment:

Po prostu nie pamietasz o slabych grach, ktore wyszly 20 lat temu

Za kolejne 10-20 lat ludzie beda podobnie myslec o tytulach, ktore wyszly teraz. Nowa Zelda, Wiedzmin 3, Horizon Zero Dawn. To byly gry, a nie Baldur's Gate 5 Remastered Edition czy kolejny reboot Tomb Raidera. Zapomni sie o No Man's Sky, Mafii 3 czy innych przecietnych grach.
@FeniEnt:

Chyba pominales ten fragment:


Owszem nie chciało mi się na niego odpisywać a to dlatego że o grach które wyszły 20 lat temu wiem pewnie więcej niż ty. Swoją przygodę zaczynałem na C64, potem Pegazus i Amiga i dopiero potem PC. Mam całkiem niezły wgląd w to co się działo w branży przez ostatnie lata.

Problemem gier czasów najnowszych jest właśnie kroczenie ulepszonymi schematami wymyślonymi w przeszłości. Kiedyś większe firmy
@FeniEnt: Tyle że o grach Indie możesz w ogóle nie usłyszeć przez ich malutkie budżety, albo też konkretne tytułu powstają przez dekadę, podczas gdy porządne studio zrobiłoby tą robotę w półtora roku.

Właśnie dlatego to co minęło było złotym wiekiem gier video. Potężne firmy inwestowały miliony dolarów w nowatorskie projekty. Teraz masz potężne firmy i nowatorskie projekty, ale te dwie rzeczy już się nie łączą.
@NormanCroucher ale gry innowacyjne się słabo sprzedają. Trudno sprzedać coś tylko dlatego, bo jest inne. Coraz trudniej też wprowadzać rozwiązania, które są dobre i innowacyjne bez jakiejś rewolucji w branży jak vr w każdym domu czy jakiś inny sposób na całkowitą zmianę rozgrywki.
@FeniEnt:

ale gry innowacyjne się słabo sprzedają. Trudno sprzedać coś tylko dlatego, bo jest inne.


Wiem, pisałem o niedzielnych graczach. Kiedyś gdy rynek był mniejszy gracze wymagali więcej. Spowszechnienie tej branży zniszczyło jej kreatywność.

Coraz trudniej też wprowadzać rozwiązania, które są dobre i innowacyjne bez jakiejś rewolucji w branży jak vr w każdym domu czy jakiś inny sposób na całkowitą zmianę rozgrywki.


Trochę się zgodzę ale nie do końca. Ci którzy
@NormanCroucher: Jest zdecydowanie wieksza roznorodnosc gier niz kiedys. Wystarczy wejsc w New Releases na Steamie i nie trzeba wcale jakos gleboko tych gier szukac. Do tego z powszechnym dostepem do internetu wiaze sie latwy dostep do dziesiatek list "gier, ktore mogles przegapic".

@FeniEnt:

Jest zdecydowanie wieksza roznorodnosc gier niz kiedys.


Tak jak powiedziałem wcześniej: "Teraz masz potężne firmy i nowatorskie projekty, ale te dwie rzeczy już się nie łączą."

Wystarczy wejsc w New Releases na Steamie i nie trzeba wcale jakos gleboko tych gier szukac. Do tego z powszechnym dostepem do internetu wiaze sie latwy dostep do dziesiatek list "gier, ktore mogles przegapic".


Cóż. Takie AoD w kręgach fanów klasycznych rpg zostało wybrane
@NormanCroucher: "Gracz niedzielny" nie zatruwa rynku, tylko go napedza. AoD (zakladajac ze mowisz o Age of Decadence, nastepnym razem uzyj moze pelnej nazwy?) sprzedalo sie slabo, ale Pillars of Eternity juz wcale klapa nie bylo. Jak widac da sie zrobic bardziej staroszkolnego erpega, ktory bedzie odebrany dobrze.
@FeniEnt:

"Gracz niedzielny" nie zatruwa rynku, tylko go napedza.


No to mamy inne zdanie na ten temat.

sprzedalo sie slabo, ale Pillars of Eternity juz wcale klapa nie bylo.


Bo za Pillarsami stała reklama a za AoD nie? Właśnie w tym tkwi problem!