Wpis z mikrobloga

Zapisałem się na spotkanie - swego rodzaju badanie. Tematem przewodnim są #emigranci

#tldr


Całość:
Ostatnio na jednym z fanpage była rekrutacja na spotkanie na rozmowę na temat emigrantów. Co ciekawe rekrutowani są tylko przeciwnicy ściągania emigrantów do Polski. Chcę zebrać ciekawe argumenty, które pójdą dalej do raportu (jako anonimowe cytaty). Osobiście jestem przeciwko emigrantom, mam kilka ciekawych argumentów, ale liczą na waszą pomoc. Aby lepiej zrozumieć kontekst sprawy podrzucam wam garść info jakie dostałem od rekruterki.

Prosiłabym o odpowiedź na 3 poniższe pytania:

1. Czy myśli Pan, że Polska powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktem zbrojnym i pozwolić im się osiedlić?
a. Tak
b. Nie
c. Trudno powiedzieć/ mam wątpliwości.

2. Jak ocenia Pan swój stan materialny w porównaniu z sytuacją innych osób pochodzących z Czeczenii, mieszkających w Warszawie?
a. Jest znacznie niższy
b. Jest nieco niższy
c. Jest taki sam
d. Jest nieco wyższy
e. Jest znacznie wyższy

3. Proszę podać swój wiek:

Poniżej kilka dodatkowych informacji organizacyjnych: rozmowa będzie prowadzona w gronie ok. 5-6 osób z #targowek przez moderatora z Instytutu Spraw Publicznych, który będzie dbać o komfort rozmówców.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Młodych.

Rozmowa będzie nagrywana na dyktafon. Nagranie nie będzie publikowane, ale umożliwi zapis dyskusji z nagrania. Zapis dyskusji będzie wykorzystany do opracowania krajowego raportu. W raporcie mogą się pojawiać cytaty, ale całkowicie anonimowe - bez imienia, nazwiska i innych danych osobistych. Jedyne dane jakie są zbierane to wiek osób, które się zgłoszą do udziału.

Oczywiście mam plan i przemyślenia co powiedzieć, ale mile widziane argumenty przez #4konserwy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 12
  • Odpowiedz
@szcz33pan:
Argumenty przeciw:
- brak znajomości języka, więc nie znajdą pracy,
- niskie bezrobocie w kraju, więc nie znajdą pracy,
- duże zadłużenie kraju, a po 2 latach jeszcze trzeba te osoby utrzymywać, bo Unia już za nic nie płaci, średnio po 10 latach większość dalej nie ma stałego zatrudnienia w krajach zachodnich, tzn. żyją na koszt państwa (poszukaj statystyk ze Szwecji, kiedyś tu były, ktoś wrzucał),
- większa konkurencja na
  • Odpowiedz
@Wiszon: Ja tam mam zamiar powiedzieć coś w stylu:
Polska jest wzorem do naśladowania dla reszty krajów europejskich. Za polskimi granicami na terenie Ukrainy toczy się konflikt zbrojny, a Polska przyjęła według różnych szacunków od 500 tysięcy do 1 mln imigrantów z tych rejonów (zarówno wojennych jak i ekonomicznych). Uważam, że Polska powinna być brana jako przykład postawy jak należy postępować w takich sytuacjach. Ponadto, nie ma sensu sprowadzać tu imigrantów
  • Odpowiedz
@szcz33pan: i tak, i nie, bo najlepsze stanowiska są zapełnione, zostają tylko takie, z których nie idzie wyżyć. Jak uchodźcy by zobaczyli jak się żyje w PL to by zwiewali aż by się za nimi kurzyło. Zasadniczo w krajach arabskich można sobie żyć dosyć ekskluzywnie niskim kosztem, często wystarcza jak tylko facet pracuje itd. - to też może być szok kulturowy, że 2 osoby pracują, a na nic nie starcza, albo
  • Odpowiedz
@SillySweet: znam kilku Ukraińców. Praca fizyczna, no Polak by tam nie chciał iść. Oni pracują, a nawet wysyłają dolary na Ukrainę i reszta tej rodziny za to może podnieść standard życia. Zdarzają się też pary ludzi w wieku przedemerytalnym. Jak para odłoży 300$ miesięcznie to są mega szczęśliwi, bo ich ewentualna emerytura to jakiś żart.
  • Odpowiedz
@szcz33pan: poznałam kilku uchodźców w Niemczech i o dziwo byli to ludzie dobrze wykształceni - nikt z nich nie chciał iść do pracy fizycznej, wszyscy chcieli robić to co robili w domu np. architektura. Także tego. Oczywiście są też jacyś co będą chcieli pracę fizyczną, ale dalej - jak ogarną ile się narobią, a ile zarobią to #!$%@?ą to szybko i zwieją do Niemiec, nie bez przyczyny omijają całe Bałkany, Italię
  • Odpowiedz
@SillySweet: @szcz33pan: widzę, że macie pojęcie w temacie, rzucacie zasadnymi argumentami - ale moim zdaniem punktem wyjścia powinno być prawo - prawo europejskie, prawo międzynarodowe. Wszystko jest skodyfikowane i uregulowane - tylko z jakichś względów przestano w UE chronić granice zewnętrzne i zaczęto nazywać imigrantów ekonomicznych uchodźcami - wystarczy przestrzegać istniejącego prawa i żadne dodatkowe argumenty nie będą potrzebne
  • Odpowiedz
@SillySweet: no to tak samo z Polakami w UK. Migruje patola, ale też wykształceni, ja akurat częściej spotykałem tę pierwszą grupę. Na Targówku czy w Ząbkach / Markach jest ich sporo.
  • Odpowiedz
@szcz33pan: siedziałam w UK trochę i z automatu każdego Polaka unikałam, bo często to była patola najwyższych lotów :( Za jeden raz mi aż głupio - bo spotkałam polskich turystów i im tylko opryskliwie coś automatycznie powiedziałam, bo się bałam, że "kolejny Polak" i żeby się mnie nie uczepił i nie szukał towarzystwa na siłę. Okazało się, że bardzo mili ludzie, no ale, pożegnałam ich tak szybko jak się dało, bo
  • Odpowiedz
@szcz33pan: chociażby zapisy rozporządzenia 2016/1624 o Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, artykuł 77 TFUE (zapewnienie kontroli osób i skutecznego nadzoru przy przekraczaniu granic zewnętrznych)
  • Odpowiedz