Wpis z mikrobloga

Sąd zdecyduje, czy dziennikarze TVP nie muszą być znani z nazwiska


Nasz wniosek o informację dotyczący tego, kto tworzy i akceptuje treści na „pasku” w TVP Info wywołał lawinę dyskusji. Przez część dyskutujących pytanie zostało nazwane infantylnym, stronniczym, wywołującym sprawę bez faktycznej potrzeby, przez innych zostało docenione jako podnoszące ważną kwestię dotyczącą tego, co dzieje się w TVP.
Zazwyczaj nie tłumaczymy po co zadajemy pytania. Jak mówi jeden z naszych członków

nie należy stwarzać okazji do osłabiania kontroli sprawowanej przez nas nad sferą publiczną. Wszystkie tłumaczenia angażują czas i odwracają uwagę od przedmiotu.


Tym razem jednak poczuliśmy, że dotknęliśmy sprawy, która boli ludzi znacznie bardziej niż nam się wydawało. Głosy z różnych stron sceny politycznej mówią o tekstach na paskach „urągających inteligencji”, o powinnościach telewizji publicznej vs powinnościach telewizji prywatnych oraz o tym, na ile płacąc za telewizję publiczną mamy prawo oczekiwać od niej czegoś szczególnego czy jak to się dzieje, że TVP przoduje w sztucznie wywołanej kampanii przeciw organizacjom społecznym.

Już choćby po to warto było takie pytanie zadać. W naszej ocenie ujawnianie informacji o tym kto i o czym decyduje w TVP może mieć na dłuższą metę dużo lepszy skutek niż krytykowanie indywidualnych przekroczeń etyki dziennikarskiej. Oczywiście nie zapewni to niezależności mediów publicznych, gdyż ta wynika z wpływów przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Ale jawność ma wpływ na to, co uważane jest za dozwolone. Indywidualna odpowiedzialność osób, które o czymś decydują, wpływa na to jakie decyzje podejmą. Nawet jeśli jest to odpowiedzialność ponoszona wyłącznie przed opinią publiczną.

Pojawiły się też uwagi, że tego o co wnioskujemy nie da się dowiedzieć. Z jednej strony dlatego, że nie rozumiemy jak działa telewizja. Właśnie po raz kolejny próbujemy się tego dowiedzieć i jako obywatele mamy do tego prawo. To już nasze drugie podejście, kilka lat temu pytaliśmy o procedury i wtedy odpowiedzi były zbyt enigmatyczne by nam dać jakąś rzeczywistą wiedzę. Dlatego wiemy, że lepiej pytać o konkret.

Z drugiej strony krytycy wskazują, że TVP musi chronić dane osobowe tych osób, które piszą na paskach. Empirycznie sprawdziliśmy, że tak nie jest. Kilka lat temu jeden z naszych aktywistów starał się w Polskim Radiu o wykaz wszystkich nazwisk osób przypisanych do stanowisk ich służbowych telefonów i maili. I te dane otrzymał, choć musiał wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Telewizja już odmówiła nam informacji o tym, kto odpowiada za paski. Zrobiła to nieprawidłowo, powinna wydać decyzję i podać podstawę prawną, czego nie zrobiła. Skargę szykujemy. Na marginesie można dodać, że jest to nawet zabawna odpowiedź, wskazująca na to, że TVP jako pracodawca musi chronić dane osobowe pracowników i współpracowników. Zastanawiamy się skąd opinia publiczna zna nazwiska prezenterów TVP. Macie pomysły?

http://siecobywatelska.pl/sad-zdecyduje-dziennikarze-tvp-musza-byc-znani-nazwiska/
Poprzedni wątek na mirko

#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #ciagniemywladzezajezyk #paskigrozy #tvpinfo #polityka
Watchdog_Polska - Sąd zdecyduje, czy dziennikarze TVP nie muszą być znani z nazwiska
...

źródło: comment_dHjwVj3JMXdMFfSg4l0EnbY15FNdoONm.jpg

Pobierz
  • 198
Wołam przez MirkoListy plusujących ten komentarz (670)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @Watchdog_Polska @100kW @TojaNiedzwiedz @pazn @UltimaThule @hidd3n13 @HeexxD @Slonx @dodzik @3odowiec @olrajt @messerschmitt @JakNicOko @galonim @niggerinthebox @dulek @yarmooh @moporzysta @baraneo @megawatt