Wpis z mikrobloga

Badam sobie sprawy podatkowe i sytuacja jak to przy rozliczeniach z US nie jest oczywista. Ogólnie niemal wszyscy są zgodni, że obowiązek zapłacenia podatku powstaje przy wymianie BTC na fiaty. Przy czym z tego co udało mi sie ustlaić osoba która np. gra shorty powinna rozliczać każdą transakcje BTC->PLN, czyli jeśli robi ich dziennie kilkanaście to od każdej trzeba naliczyć podatek.

Dodatkowo do tej pory byłem przekonany, że płacąc z usługi albo np. kupując złoto za BTC żadnego podatku płacić nie trzeba. A tu się okazuje, ze jednak również nie jest to prawda.

FAQ Cyberlaw.pl :

Ważne!

Przychód powstaje wtedy gdy BTC zostaje wymienione na walutę tradycyjną (np. polski złoty) albo sprzedane komuś albo dokonamy nimi zapłaty za towar/usługę.


Co ciekawe, nawet płacąc rachunki za pomocą np. inpay.pl powinniśmy zapłacić podatek od takiej akcji ponieważ dokonujemy sprzedaży BTC na rzecz inpay.

Fragment regulaminu:

Umowa Sprzedaży – umowa zawierana pomiędzy Klientem oraz InPay za pośrednictwem

Serwisu, na warunkach i zasadach określonych w Regulaminie, na podstawie której Klient

sprzedaje a InPay kupuje Jednostki Bitcoin za Cenę Sprzedaży



Ktoś zna temat z własnego doświadczenia i ew. kontaktów ze skarbówką? Ciut większa popularyzacja kryptowalut i będziemy mieli najazd US bo np. opłaciliśmy rachunki za BTC i nie zgłosiłliśmy tego?

#bitcoin #kryptowaluty
  • 18
Co ciekawe, nawet płacąc rachunki za pomocą np. inpay.pl powinniśmy zapłacić podatek od takiej akcji ponieważ dokonujemy sprzedaży BTC na rzecz inpay.


@Seeker: ale polską stawkę podatkową czy angielską?

Podmiotem dokonującym zakupu Jednostek Bitcoin od Klienta jest spółka pod firmą InPay.to Ltd

z siedzibą w Londynie 20-22 Wenlock Road, London, England, N1 7GU, zarejestrowana w dniu

28 marca 2014 r. w rejestrze spółek handlowych Wielkiej Brytanii (Companies House), jako

Private Limited
@forkutor: Czyli wychodziłoby, że tylko w przypadku otrzymania za BTC fiatów powstaje obowiązek zapłaty podatku. Jeśli więc płatność w BTC odbywa się na zasadzie zamiany na PLN (dostajemy je od pośrednika płatności któremu sprzedajmy btc) to wtedy podatek trzeba by zapłacić.

Jeśli jednak kupimy np. złoto (bezpośrednio za BTC, bez ich zamiany na PLN/USD etc.) to obowiązku tego nie ma.
@forkutor: Ok, czyli tak naprawdę jakakolwiek transakcja zakupu za pomocą BTC nakłada na nas obowiązek rozliczenia się z US.

Więc płacąc np. w kawiarni za pomocą kryptowaluty muszę to rozliczyć. Coś czuje, że w przyszłości będzie masarka z tego powodu. Takie płatności będą bardzo upierdliwe.
@Seeker: Dobrze to podsumowałeś. Taka interpretacja przepisów prowadzi do absurdu i mam przeczucie, że cyberlaw.pl dokonało nadinterpretacji, ale ekspertem nie jestem więc nie będę się spierał. Do tego z życia wiemy, że przepisy podatkowe bywają absurdalne. Wierzę jednak, że urzędnicy stosują zdroworozsądkowe podejście.