Wpis z mikrobloga

@william_de_worde: bo kiedyś nie wiedziałem nic o Rumuni a to super kraj jest i jeszcze lepsi ludzie : ), kraj nieco "cichociemny", poznałem sporo śmieszków w poprzedniej pracy : ), zamierzam ich odwiedzić jak kupię motocykl oraz być może za rok się tam przeprowadzić i pracować w IT jak nie pozwolą pracować z domu, skoro tam jadę w odwiedziny, to fajnie byłoby porozmawiać : ), no i sam język jest chyba
  • Odpowiedz
@DomPerignon: no to brzmi super, trochę czytałem o językach i rumuński jest po prostu jednym z rodziny romańskich, oddzielonym od reszty przez słowiańskie i węgierskie, przez co zachował trochę więcej cech łaciny (np. przypadki) i przy okazji zapożyczył trochę słownictwa z otaczających go języków. I trochę w tym racji, że warto się zainteresować tymi krajami "na uboczu". Jeśli chodzi o mnie to na duo uczę się głównie rosyjskiego, ostatnio trochę gawędzę
  • Odpowiedz
@william_de_worde: w rumuńskim 10% słów pochodzi z naszego "słowiańskiego" : ) poza tym mam 19 lvl hiszpańskiego i 17 poziom niemieckiego, jak przebiję w rumuńskim niemiecki, to wrócę do 'niemca' : ), rosyjskiego uczyłem się w technikum, ale teraz już tylko mogę jedynie czytac cyrylicę... a na duo rosyjski - nie jest ciężko? czy przez aplikację z klawiaturą?
  • Odpowiedz
@DomPerignon: na smartfonie aplikacja Swiftkey pozwala zmieniać sobie klawiaturę, na Win10 można sobie dodać klawiatury w opcjach systemowych. Na początku głównie bawiłem się w to na telefonie, więc miałem okazję zapamiętać layout klawiatury, bo na mojej oczywiście nie ma napisane który klawisz to która bukwa ( ͡° ʖ̯ ͡°). A poza rosyjskim jeszcze dłubię ukraiński tak dla porównania, ale na znacznie mniejszą skalę (rosyjski - lvl 14,
  • Odpowiedz