Wpis z mikrobloga

Cześć, ja z pytaniem o to, co sądzicie o kopiach zapasowych na nośnikach wymiennych w formie płyt DVD :)

Rozebrałem wczoraj do zera* swój laptopowy napęd DVD, przedmuchałem i wyczyściłem bo przestał sprawnie działać. Wypalał dane ale później nie czytał tego co niby wypalił.. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W każdym razie, teraz śmiga bez zarzutu.

Później na zakupione płyty DVD+R (wybrałem TDK) ponagrywałem trochę starych zdjęć i filmów. W przeszłości, z ~10 lat temu wypalałem swoje pierwsze płyty i do tej pory trzymają dane. Wydaje się to ciekawa alternatywa, bo przepalać płyty co np. 10 lat to nie problem, trzymać je w zdrowych warunkach też można bez wysiłku. A dane bezpieczne, nikt nie zhackuje płyt w pudełku. Koszt nie taki duży, jedna płyta w detalu to 1.25 zł, czyli 26 groszy za gigabajt.

Stosuję też chmurę i zewnętrzny dysk na bieżące backupy, ale gdy tylko zgromadzi się odpowiednia ilość danych, to staram się to wypalać :)

Macie jakieś doświadczenia w temacie?

* - swoją drogą mistrzostwo inżynierii, system soczewek i lasera, zawieszenie na elektromagnesach.. :) Reduktor Szumu nagrał dobry tutorial na temat jak działa odczyt/zapis z CD.

#cd #dvd #kopiezapasowe #komputery #backup #informatyka
Visher - Cześć, ja z pytaniem o to, co sądzicie o kopiach zapasowych na nośnikach wym...

źródło: comment_Wn1xDEJst4aBgR3nFFKR3E3RzFJjMU8W.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jedyny_wolny_login: o HDD się martwię, są całkiem trwałe, ale kapryśne. Nie wiesz kiedy trafisz na wadliwy model który padnie po 2 latach, a wtedy płać kilka-kilkanaście tysięcy za odzyskiwanie..
  • Odpowiedz