Wpis z mikrobloga

@Komhir: Na zdjęciu to wygląda na farfocla. Sprawdź miernikiem czy jest przejście z kołka do uC. Jak nie ma to takie coś idzie scrossować lub używać wewnętrznego napięcia odniesienia.
  • Odpowiedz
@Analityk: Na początku też myślałem, że to jakiś brud, ale wychodzi na to, że jest to wtopione lub płytka jest uszkodzona w tym miejscu. Nie mam doświadczenia z elektroniką, więc czy możesz mi powtórzyć co mam zrobić, co zmierzyć? Niestety na tą chwilę nie dysponuję miernikiem, więc spróbuję podłączyć pin power do aref i sprawdzę czy będę mógł coś odczytać.
  • Odpowiedz
@Komhir: 1. Podajesz na ten pin napięcie odniesienia dla przetwornika analogowo-cyfrowego. ADC daje w wyniku liczbę z zakresu 0-1023 (dla uno to max) gdzie 0 to napięcie masy a 1023 to napięcie odniesienia. Jak pod AREF podłączysz 3.3V to będziesz mógł mierzyć napięcia z zakresu 0V do 3.3V z rozdzielczością 3.3/1024 = 0,003223V
2. Trzeba delikatnie zetrzeć soldermaskę ze ścieżki, pocynować ścieżkę i za pomocą cienkiego druciku połączyć ścieżkę z
  • Odpowiedz
@Analityk: Czyli mam podłączyć pin 3.3V pod pin AREF i wtedy będę mógł mierzyć napięcia. Tak? Tylko jak te napięcia mierzyć? Im więcej czytam tym mniej rozumiem. Chcę tylko wiedzieć jak sprawdzić czy pin AREF działa nie zagłębiając się w szczegóły. Pytałem o praktycznie zastosowanie, a ty piszesz o teorii. W jakim projekcie może mi to się przydać? Elektroniki uczę się od zera, więc proszę o łopatologiczne wytłumacznie.
Użyłem tego kodu i dostaję wartość ok 450 mimo, że nic nie jest podłączone.

! void setup() {
!
  • Odpowiedz
Pytałem o praktycznie zastosowanie, a ty piszesz o teorii


@Komhir: Pytsz po co AVREF - analog voltage reference. Nie da się badać napięcia jak nie masz odniesienia, które ma stałą i znaną wartość. Na AVREF podajesz właśnie to napięcie odniesienia. Można podać dowolne w granicach napięcia zasilania lub użyć wewnętrznego. To co wybierzesz zależy od ciebie. Polecam datasheeta.
  • Odpowiedz